Šiuolaikinė 4330 stiprintuvo versija

Nuo 2011 metų naudoju savadarbį stiprintuvą, aprašytą ankstesniame straipsnyje. Puikiai veikiantis, lengvai pagaminamas aparatas. Prototipas buvo pradėtas gaminti 1997 metais, išlaikant pačią nestandartinę idėją buvo tobulinamas vėlesniuose brangesniuose modeliuose, pagrinde siekiant didesnio nei 40W galingumo bei papildant distanciniu valdymu.

Laikai keičiasi, atsiranda naujos technologijos, nauja elementinė bazė. Todėl kilo mintis šią laiko patikrintą, originalią fazių invertavimo idėją pateisinusią konstrukciją surinkti dar sykį, panaudojus SMD elementus. Kodėl būtent SMD? Ne dėl miniatiūrizacijos, bet dėl vienos svarbios šių naujos technologijos elementų savybės - labai mažo komponentų parametrų išbarstymo. Pavyzdys - senos serijos BC546 tranzistorių stiprinimas išmatavus skyrėsi dešimtimis procentų, tuo tarpu jų analogų BC846B SOT23 korpuse, įpakuotų vienoje juostoje buvo praktiškai visiškai vienodas, išmatavus rodė 230.

Sulaukėme laikų, kai Kinijoje gali mums nebrangiai pagaminti profesionalaus lygio PCB. Tokias montuoti vienas malonumas. Štai, 2 pav. parodyta tokia plokštė, sumontuota naudojant litavimo pastą ir elementarų statybinį feną, netgi be jokios litavimo stotelės. Lituota kaitinant plokštę fenu iš apačios, svarbiausia lituojant neperkaitinti tokiu grubiu instrumentu. Štai čia parodytas pats litavimo procesas. Litavimo pastą patogu mažais gabaliukais pridėlioti ant plokštės dantų krapštuku. Paskui pincetu priklijuojame detalę. Svarbu nepridėti per daug, ypač po mikroschema, tada fliuso likučiai tarp kojelių ir po mikroschemos korpusu gali iškreipti nulio palaikymo išėjime sistemos darbą. Mažesnė rizika ką nors perkaitinti yra lituoti tas SMD bluseles smailiu lituokliuku, bet tam jau reikia aštraus regėjimo ir nedrebančios rankos. Likusias detales vėliau prilituojame paprastu lituokliu iš apatinės PCB pusės, kadangi skylutės metalizuotos, tas nesudaro jokių problemų.

Trumpai apie detales ir konstrukciją. Kadangi stiprintuvas dirba AB klasėje su santykinai nedidele rimties srove, klausantis normaliu garsu, didelių radiatorių jam nereikia. Jei neklausome maksimaliu galingumu, pilnai pakanka 12cm ilgio ir 5cm aukščio radiatorių. Norint pasiekti pilną deklaruojamą (apie 40W) galingumą, radiatorius reiktų didinti. Originalioje Creek konstrukcijoje visi galiniai tranzistoriai prisukti prie vieno ilgo radiatoriaus. Teisingiau būtų naudoti 2 atskirus, taip atrišant kanalų terminius režimus vieną nuo kito. Galiniai tranzistoriai tvirtinami prie radiatorių per maždaug 0,2mm žėručio izoliacines tarpines, tarpinės iš abiejų pusių būtinai turi būti pateptos plonu termopastos sluoksniu. Jokiu būdu nenaudoti guminių tarpinių, kokios paprastai naudojamos PC maitblokiuose! Srovės šaltinio tranzistorius Q9 taip pat tarnauja kaip temperatūros stabilizacijos daviklis. Jis turi būti prispaustas prie radiatoriaus per termopastos sluoksnelį. Rezistoriai R40-R43 ir R50-R53 turi būti metalo plėveliniai, jokiu būdu ne angliniai dėl didesnio patikimumo veikiant pilnu galingumu. Anglinės blogai atlaiko impulsines apkrovas. Pastaba: ant plokštės esančius maitinimo elektrolitus prilituojame paskiausiai, kitaip jie trukdys prisukti galinius mosfetus prie radiatorių.

Skaitantiems rusiškai paties autoriaus straipsnis apie šio stiprintuvo galinio laipsnio ypatumus. (PDF) Maitinimo blokas atskiras, toroidas su antrinėmis 2x24V 2A, tiltelis su Shottky diodais MBR10100 ir du elektrolitiniai kondensatoriai 10000mkF x 50V. Elektrolitiniai kondensatoriai pajungti prie X3 jungties trumpais viengysliais didesnio skerspiūvio laidais. Atskiras 12V šaltinis skirtas kolonėlių apsaugai ir distanciniam valdymui užmaitinti. Schema, PCB Eagle formatu.

Stiprintuvo derinimas labai paprastas. Kadangi tai serijinis gaminys, jis surinktas pradeda veikti iš karto, be jokių gudrių derinimų, jei montuojant nepadaryta klaidų. Visas derinimas susiveda į ramybės srovės nustatymą potenciometru VR1. Prieš paleidžiant, jį reikia nustatyti maksimaliai varžai, t.y. 100 Omų. Po to atsargiai sukame, matuodami įtampą ant rezistoriaus R40. Derinimas, gan aštrus, sukame lėtai. Rezistorius VR1 turi būti daugiasūkis. Pradžioje išstatome įtampą ant R40 apie 20-25mV ir palaukiame, kol radiatorius pasidarys kiek drungnas, apie 10-15 minučių. Srovės šaltinio tranzistorius Q9 būtinai turi būti pateptas termopasta ir prispaustas prie radiatoriaus tarp galinių tranzistorių. Jis dirba ir kaip ramybės srovės stabilizacijos daviklis. Kai radiatorius kiek pašyla, tada išstatome 20-30mV. Faktiškai tai tik derinimo pradžia. Reikia keletą dienų paklausyti, kaip viskas atrodo su tokia rimties srove. Paskui galima kiek padidinti, čia labai individualus dalykas. Vėl pasiklausyti kurį laiką. Man asmeniškai labiausiai patiko jo darbas kai išstatyta 22mV, kas šiuo atveju atitinka pradinę 48mA srovę per galinius tranzistorius. Manau, jog nuo rimties srovės dydžio kiek kinta balansas tarp lyginių ir nelyginių harmonikų, iš čia ir tie niuansiukai. Dirbant stiprintuvui normaliu garsu radiatorius yra apie 45°C temparatūros. Tai ir visas derinimas.

Originaliame 4330 stiprintuve nėra atskiros apsaugos akustikai, bet kadangi akustika yra brangiausias sistemos elementas, patartina tokią įdėti. Galimas apsaugos variantas aprašytas ankstesniame straipsnyje. Ši apsauga patikimai suveikia atsiradus išėjime 0,9V pastoviai dedamajai. Taip pat apsaugo nuo dvipoliario maitinimo vienos iš įtampų dingimo. Yra maždaug 2s užlaikymas įjungimo metu, saugantis akustiką nuo pereinamo proceso "puf" įjungimo metu.

Jei kas norės pakartoti šią konstrukciją, štai mano nubraižyta schema Eagle formatu ir pcb Eagle formatu. Taip pat principinė schema PDF formatu.

Įspūdis klausantis šio stiprintuvo puikus. Tikslus, detalus garsas.

stipr
1. Stiprintuvo schema
p
2. Plokštė su SMD
b
3. Pilnas montažas
m
4. Maitinimas

Miniatiūrinis stiprintuvo valdymo blokas

Šiam stiprintuvui buvo sukonstruotas visai miniatiūrinis valdymo blokas, viename mazge su stiprintuvo įėjimo lizdais, taip kiek įmanoma sumažinant pašalinių trikdžių įtaką. Blokelio gabaritai 100x60mm. Jame atsisakyta visokių motorizuotų potenciometrų, bene pačios nepatikimiausios stiprintuvų dalies. Panaudota šiuolaikinė garso reguliavimo mikroschema DS1802. Iš principo ši mikroschema yra miniatiūrinių varželių rinkinys, panašiai kaip ankstesnėse aukštos klasės konstrukcijose, norint atsikratyti potenciometrų šliaužiklio traškesio jam kiek pasidėvėjus, buvo naudojamas daugiapoliaris dvigubas perjungiklis su varžų rinkiniu. Pačios mikroschemos parametrai labai aukšti, iškraipymai neviršija 0,002%. Charakteristika logaritminė, 64 padėtys.

Kadangi pati garso reguliavimo schema yra labai silpnasrovė, jos išėjimo varža yra didelė. Modulio išėjimo varžos sumažinimui po mikroschemos DS1802 stovi Maxim operacinis stiprintuvas MAX4167 įjungtas signalo kartotuvu.

Valdymo schema užmaitinta iš dviejų atskirų šaltinių. Vienas jų, miniatiūrinis budintis impulsinis 230/5V skaitmeninei daliai (X1), kitas paprastas, ne impulsinis 12V iš pagrindinio maitinimo transformatoriaus atskiros apvijos (X5). Tokiu būdu impulsinio maitinimo galimi trikdžiai jokiu būdu nepatenka į analoginę stiprintuvo dalį.Taigi budinčiame režime užmaitintas tik PIC su jo labai silpna naudojama srove. Įjungus stiprintuvą pulteliu arba mygtuku signalas iš PIC patenka į maitinimo paleidimo schemos optroną OK1 ir stiprintuvas įsijungia. Įėjimų komutacijai panaudotos mažasignalinės reliukės paauksuotais kontaktais.

PCB esanti ilga jungtis skirta kanalų mygtukams (BT1-BT4), įjungimo mygtukui (ON) ir indikaciniams LED (CH1-CH4), rodantiems įjungtą kanalą. Mygtukai sujungia su GND, LED irgi su GND per bendrą 2k varžą. Jungties išdėstymas PCB sutampa su principinėje schemoje parodytu išdėstymu. Kaip sujungti schemoje parodyti plokšti laidai sunkoka susigaudyti, bet žiūrint Eagle formate ir paspaudus ant laido [NAME] viskas matosi kur kas pajungta. Prie 3-jų kontaktų jungties sujungtos su PIC RB0/INT įėjimu (6) pajungtas infraraudonų spindulių imtuvas TSOP1736. Ant PCB yra prilituoti 3 LED indikacijai, kad būtų matoma kaip kas veikia. Indikuojamas įjungimas (LED1) ir garso stiprumo pokyčiai, UP (L-U) ir DOWN (L-D). Pati modulio schema aprašyta čia Eagle formatu, taip pat ir BRD.

Distancinis pultelis vykdo šias funkcijas: įjungia - išjungia (ON-OFF) stiprintuvą, perjungia 4 įėjimus ir reguliuoja garso stiprumą (VOL.UP, VOL.DOWN). Pultelį galima panaudoti praktiškai bet kokį, jis yra pririšamas perprogramuojant klavišus. Kaip tai daroma, aprašyta čia. PIC HEX failiukas guli čia. PIC programavimui SO korpuse galima panaudoti štai tokį adapterį.

Visi papildomi valdymo (mygtukai) ir indikacijos elementai (LED) sujungti su stiprintuvo priekiu plokščiais kabeliukais ir atitinkamomis jungtimis. Tokia konstrukcija leidžia pagaminti visai nedidelių gabaritų aparatuką, o panaudojus standartinį 43 cm pločio korpusą lieka daug vietos, jei sumanytume kuo nors papildyti.

s
Schema
p
PCB
c
Valdymo plokštė