SE stiprintuvas. Teorija, ar reikia jame grįžtamojo ryšio ::: 2005 ::: ⌂⌂⌂

Schema

Kai žiūrinėjame internete lempinių SE stiprintuvų schemas, pastebime jog praktiškai visi jie yra be neigiamo grįžtamojo ryšio (NGR)

Kodėl taip yra? Pirmiausia dėl jų paprastumo. Dvi lempos, transformatorius, keletas varžikių, kondensatorių ir viskas. Toks scheminis sprendimas praktiškai neleidžia įvesti bent kiek žymaus NGR - neužteks stiprinimo. Todėl to NGR ir nėra. Bet nedidelis NGR tokio tipo stiprintuvuose yra netgi labai pageidautinas. Su nedideliu NGR išlošiame keletą dalykų. Pirma, sumažėja iškraipymų kiekis. Antra, tampa tolygesnė ir platesnė dažnių juosta. Tas ypač pastebima žemų dažnių srityje. Trečia, sumažėja stiprintuvo išėjimo varža ir pagerėja akustikos dempferiavimas. Ketvirta, keičiant lempas naujomis stiprintuvo parametrai mažiau keičiasi ir tt.

Įvesti nedidelį NGR į tokį stiprintuvą galima panaudojus pirmame laipsnyje didelio stiprinimo lempą ir (pageidautina) apkrovus ją srovės šaltiniu o ne kaip įprasta rezistoriumi. Lempos apkrovimas srovės šaltiniu reiškia tą patį, lyg lempa būtų apkrauta be galo didele varža. Tai duoda didesnį stiprinimą ir labai smarkiai mažina harmonikų lygį. Harmonikos, ne taip kaip klasikiniame variante su varža beveik nedidėja didinant signalo amplitudę, kas yra labai svarbu norint išsiūbuoti po jos einančią galingą lempą.

stipr

Brėžinio eskize matome šio stiprintuvo supaprastintą schemą. Pirmame laipsnyje panaudota didelio stiprinimo (netgi triodiniame jungime) lempa 6Ж43П arba labai panaši 6Ж11П (vienas anodas). Toks laipsnis jau ne kartą išbandytas kaip draiveris galingesnei išėjimo lempai ir parodė labai gerus rezultatus. Tokio laipsnio stiprinimas be bendro NGR yra apie 45. Kaskadas su tranzistoriumi MJE350 ir yra srovės šaltinis. Tranzistorių reikia prisukti prie nedidelio radiatoriaus. Žalias šviesos diodukas dirba kaip stabilizatorius atraminei įtampai tranzistoriaus bazės grandinėje. Rezistorius R8 nustato srovės dydį per šaltinį. Esant 47 Om nominalui srovė per šaltinį ir lempą bus 25mA, tokio dydžio ir reikia lempos normaliam režimui. Reikia nepamiršti, kad lempa 6Ж43П turi du atskirus anodus, juos reikia sujungti kartu (6 ir 8 kojelės). Pats toks stiprinimo laipsnis su šia lempa ir foto aprašytas čia.

Toks stiprinimas µ45 šiai schemai būtų per didelis, bet jis sumažėja įvedus NGR nuo išėjimo transformatoriaus antrinės apvijos per rezistorių R9 į pirmos lempos katodo grandinę. R9 reikia parinkti, tai priklauso nuo to kokią lempą panaudosime galiniame laipsnyje. Išėjimo transformatorių irgi reiktų pritaikyti norimai panaudoti lempai, jei būtų naudojama galingesnė nei schemoje paminėtos. Pavyzdžiui jei naudotume gerai dirbančią triodiniame jungime TV skleistinės lempą 6П36С, kurios parametrai triode gan panašūs į garsiosios 300B o kaina juokinga, gautume visai neblogą stiprintuvą atiduodantį 10W galios. Transformatorių galima suvynioti pagal aprašymą iš šio puslapio. Šerdies tipas ar UU, ar EI nėra labai svarbu, svarbu kad būtų ne mažesnis skerspiūvio plotas.

Ši schemutė buvo surinkta labai seniai, maketo pavidalu todėl nėra foto. Parametrai ir skambesys tikrai geresni nei plačiai paplitusių tradicinių SE schemų be NGR.