GALIOS STIPRINTUVAS SU 6N8S IR 6P36S LEMPOMIS ::: 2007 ::: ⌂⌂⌂

circuit

Kuriant šį stiprintuvą buvo užsibrėžtas tikslas: neatradinėjant Amerikos, sukonstruoti nesunkiai eiliniam radiomėgėjui padaromą stiprintuvą, panaudojant Lietuvoje prekyboje esančias detales. Scheminiai sprendimai yra iš dalies mano, iš dalies panaudoti rasti internete ir gerai įvertinti kitų audiofilų. Taip pat nebuvo siekiama išgauti kuo didesnį galingumą "sienų drebinimui", o pasiekti kuo geresnį skambesį normalaus dydžio kambaryje Paprastai konstruojant stiprintuvus dažnai yra daroma klaida, kada yra kreipiamas per mažas dėmesys į maitinimo bloką. O juk iš tikro visas garsinis signalas eina ne tik per stiprintuvą, bet ir per maitinimo bloką. Faktiškai stiprintuvas ir maitinimo blokas yra signalo atžvilgiu sujungti nuosekliai! Taigi visos "šiukšlės", atsiradusios maitinimo bloke, bus ir mūsų klausomoje muzikoje. Lempos režimas yra toks: Ua 320V, Ia 65mA, Ug -45V. Katode įjungta 1 omo varža. Kiek pamatavę pamatysime milivoltų, tiek per lempą tekės miliamperų. Ji įdėta matavimo patogumui, jos gali ir nebūti. Lempa yra gan kaprizinga - sumontavus nesilaikant taisyklių mėgsta žadintis UTB diapazone. Tam išvengti ant anodinio išvado laido uždėtas feritinis cilindriukas 8mm diametro ir 20mm ilgio (iš senų klaviatūrų). Galima panaudoti ir keletą panašaus diametro feritinių žiedų. Porą žiedukų reiktų uždėti ir ant ekraninio tinklelio rezistoriaus išvadų. Skirtingų Rusijos gamyklų lempos nevienodos kokybės. Geriausios yra S.Peterburgo gamyklos "Svetlana" su "C" ženkliuku. Saratovo ir Uljanovsko ne tokios geros. Didelę reikšmę turi kondensatoriaus C1 tipas ir kokybė. Geriausia būtų panaudoti fluoroplastinius FT-3.

Galinės lempos draiveris yra 6N8S lempa. Tai viena tiesiškiausių rusiškų lempų, pasižyminti geru skambesiu. Ji įjungta pagal taip vadinamą SRPP schemą, kurios teigiamos savybės yra šios: didelis stiprinimo koeficientas, prilygstantis pentodo stiprinimui, didelė išėjimo signalo amplitudė ir maža išėjimo varža. Tai yra svarbus parametras, nes lempa 6P36S turi didelį dinaminį talpumą, ir esant didelei prieš ją stovinčio kaskado išėjimo varžai, būtų slopinami aukšti dažniai. Faktiškai šios lempos stiprinimas yra kiek per mažas, kad pilnai išsiūbuotų galinę 6P36S, tai galėtų padaryti lempa 6N9S, bet naudojant 6N8S lempą prarandame šiek tiek galios išėjime, tačiau turime mažesnius iškraipymus.

Galimas stiprintuvo variantas su lempa 6P45S gale. Tada vietoje 9W galima tikėtis 12W galingumo. Kadangi lempos srovė bus didesnė, apie 80mA, transformatoriaus duomenys keistųsi taip: šerdis 32x50mm, pirminė apvija būtų 2x750 vijų 0,3mm laido nuosekliai, antrinė 3x120 vijų 0,6mm laido lygiagrečiai , nemagnetinis tarpelis 0,2mm. Praktiškai dėl papildomų 3W, kurie iš klausos beveik nesijaus, gerokai didėja naudojamas galingumas bei transformatoriaus gabaritai. Lempos 6N8S katodas turi aukštą įtampą (viršutinis pagal schemą katodas turi 150V), todėl yra pavojus, kad gali būti pramuštas katodas į kaitinimo siūlą. Tam išvengti, jos kaitinimo siūlas maitinamas iš kaitinimo apvijos, kuri su žeme galvaniškai nėra sujungta (floating filament).

pwr

Transformatorius suvyniotas sluoksniais ant 36x32 mm skerspiūvio UU tipo šaltai valcuoto plieno 0,15 mm storio juostinės šerdies. 7-6, 5-8 ir 9-10 antrinės apvijos sluoksniai vynioti 0,5 mm storio laidu, kiekvienas sluoksnis po 120 vijų, po to sujungti lygiagrečiai. 3-4 ir 1-2 sluoksniai turi po 900 vijų 0,25 mm storio laido. 2 ir 3 išvadai sujungti tarpusavyje, o 1 ir 4 yra pirminės apvijos išvadai. Tarp šerdies galų yra nemagnetinės medžiagos tarpelis, įdėta 0,15 mm storio popieriaus intarpai. Transformatorius paskaičiuotas 8 Omų kolonėlėms.

pwr

Visam stiprintuvui ypatingai svarbus "žemės" laido išvedžiojimas. Visi žemės laidai sujungti viename taške, stiprintuvo centre, prie 50X8X1 mm. varinės plokštelės. Katodinės grandinės nuvestos iki plokštelės 2mm storio neizoliuotu laidu. Maitinimo elektrolitinių kondensatorių minusai - taip pat. Nenaudokit stiprintuvo šasi gamybai magnetinės medžiagos (plienas, geležis), nes fono neišvengsite. Maitinimo transformatorius suvyniotas ant 16 kv. cm skerspiūvio toroidinės šerdies. Maitinimo blokas yra atskiras, sumontuotas ne viename korpuse su pačiu stiprintuvu, sujungti abu blokai daugiagysliu kabeliu. Taip išvengiame magnetinio lauko iš maitinimo bloko "pūtimo" į patį stiprintuvą. Maitblokis turi didelę atsargą pagal galingumą, sumontuotas su perspektyva, kad, reikalui esant, būtų galima užmaitinti ir kitokius, galingesnius stiprintuvus. Lempas 5C9S galima pakeisti 5C3S, jos gali atiduoti didesnę srovę. Šiuo atveju reiktų įvesti jungtuką anodinei įtampai paduoti į stiprintuvą jau įkaitus jo lempoms, nes 5C3S yra tiesioginio kaitinimo  kenotronai ir įkaista greitai. Anodinės užvėlinimas reikalingas tam, kad būtų taupomos stiprintuvo lempos, nes joms nesveika paduoti anodo įtampą dar neįkaitus katodams.

Stiprintuvas pasižymi ypatingai sodriu ir stangriu bosu, labai aiškiu vidurinių dažnių atkūrimu ir skaidriais aukštais dažniais. Visai nereikalingas joks tembro reguliavimas - jei pats įrašas geras.