KAIP TEISINGAI INSTALIUOTI VOLUMIO GROTUVĄ + TOUCHSCREEN ::: 2019 ::: ⌂⌂⌂

Atsibodo klausantis muzikos vis keltis nuo sofos ir kaitalioti CD diskus. Atsibodo raustis lentynose ieškant norimo perklausyti kompakto. Laikai keičiasi, atsiranda naujų galimybių. Čia aprašyta, kaip už visai nedidelius pinigus, ~150€ pačiam pasidaryti tinklo grotuvą su Volumio programine įranga. Praktiškai visas įtaisas yra sujungtas iš gatavų moduliukų, panašiai kaip Lego. Savadarbis tik korpusiukas.

VOLUMIO programinė įranga yra tinklo grotuvas, turintis aibę galimybių. Jame yra galimybė klausytis pasaulinio tinklo radijo stočių (streaming), kaupti savo muzikos biblioteką kokiame nors USB įtaise (patartina naudoti SSD diską). Yra patogi paieška pagal muzikos žanrus, pagal atlikėjus, pagal albumus. Gan patogus naudotis, gali būti valdomas vietiniame tinkle iš kompiuterio, per išmanųjį telefoną ir per savo liečiamąjį (touchscreen) ekraniuką, jei toks yra. Faktiškai atpuola visokie CD grotuvai ir diskų kolekcija. Garso kokybė mano ausims yra puiki, nėra priekaištų. Visai pradedančiam gali kilti kai kurių sunkumų, todėl pasistengsiu detaliai aprašyti instaliacijos procesą.

title

Hardware

Čia aprašytas savadarbis įtaisas, atliekantis visas paminėtas funkcijas. Panašių yra ir prekyboje, tik kaina gali skirtis dešimtis kartų. VOLUMIO galima paleisti ir bet kokiame kompiuteryje, bet naudoti kompiuterį vien muzikos klausymui yra visiškai neracionalu. Kompiuteris ima iš tinklo 100-200W galios, tuo tarpu aprašytasis įtaisiukas ima apie 7W.

Viskas veikia mikrokompiuteriuko Raspberry Pi3+ pagrindu. Gali veikti ir su senesniais modeliais, bet šiame jau yra toks patogumas kaip WIFI ir nereiks tinklo kabelio. Jo reikia tik instaliacijos metu. Dar reikia raspberiui pritaikyto DAC, veikiančio per I2S sąsają. Puikiai šioje sistemoje veikia PiFi DAC+ ir kiti panašūs, turintys I2S sąsają.

dac

Jis turi du išėjimus, ausinėms ir standartinius RCA. Taip pat reikalingas geras maitinimo šaltinis, duodantis 5V ir ne mažesnę nei 4A srovę, kadangi iš jo bus maitinamas ne tik Raspberry bet ir DAC bei liečiamas ekraniukas. Įrenginiuose su Raspberry Pi dažnos nežinia iš kur atsirandančios kliūtys, pakibimai ir negalėjimas instaliuoti SD kortelės yra būtent dėl per silpno maitinimo šaltinio. Labai svarbu minimalus maitinimo laiduko ilgis nuo šaltinio iki mikrokompiuteriuko. Jis turi būti ne visai plonas ir gryno vario, o ne kažkokio balto metalo. Kitaip instalo metu gali išmesti klaidas "insufficient voltage". O geriausia būtų nepasitikėti silpnąja Raspberry vieta - mikro USB lizduku ir maitinimą pajungti variniais trumpais laidukais juos elementariai prilitavus micro USB lizdo apačioje tiesiog prie lizdo kontaktų plokštėje. Jokiu būdu nesumaišykite poliaringumo!

Liečiamą ekraniuką aš naudojau ne standartinį Raspberio bet didesnės raiškos 1024x600px ir 7" įstrižainės.


Instaliavimas

Pirmiausia parsisiunčiame iš oficialaus Volumio puslapio paskutinę programos versiją. 3 Ją reikia įrašyti į mikro SD kortelę. Patartina naudoti 16Gb talpos kortelę, nors tilptų ir į mažesnę. Tam galima panaudoti programą Win32DiskImager. Prieš tai kortelę reikia suformatuoti. Tam yra daugybė įvairių programų, aš naudojau SDFormatter. Programoje nustatome “FORMAT SIZE ADJUSTMENT”, turi būti “ON”. Įdedame kortelę į kokį nors kortelių skaitytuvą ir suformatuojame.

Toliau su imagerio programa įrašome parsisiūstą failą. Po to įstatome kortelę į RPi3+ prijungiame į jį bet kokią USB klaviatūrą, LAN laidą, maitinimo šaltinį ir liečiamą ekraniuką HDMI laiduku. Prijungiame ekraniuko maitinimą pridėtu prie jo laiduku prie vieno iš RPi3+ USB lizdų. Įjungiame tinklo maitinimą ir kompiuteriukas toliau krauna SD kortelę iš interneto.

Procesas trunka apie 6 minutes. Ekraniuko terminale paprašys įvesti vartotoją ir po to slaptažodį. Abu kartus įvedame "volumio", be kabučių. Pasirodys juodai baltas DOS tipo užrašas. Viskas, sistema beveik pakrauta. Toliau namų kompiuteryje bet kokioje naršyklėje įvedame volumio.local ir turi pasirodyti grotuvo langas.

3

Jame bus "pirmo karto nustatymai". Viskas smulkiai aprašyta čia. Gali prireikti pasirinkti DAC modelį, jei iš karto pati programa jo neatpažins. Toliau atidarome rodykle parodytą mygtuką. Ten yra papildomi nustatymai. Susirandame System > Updates ir pagal aprašymą instaliuojame naujausią papildymą. Po šito updeito atsiranda visos lietuviškos radijo stotys. Pasikeičia, pasipildo meniu. Rekomenduojama pastatyti defaultinį lygį 100%.

Svarbu: jei norime instaliuoti papildomas WEB Radijo stotis į specialią tam skirtą meniu vietą tą reikia padaryti iki pirmojo Raspberry restarto! Kitaip išjungus maitinimą šie nustatymai dings.

Toliau reikia instaliuoti touchscreen pluginą. Einame į PLUGINS ir ten bus reikalingas draiveris. Paleidžiame instaliuotis. Instaliavimas veikia keistokai, krovimą indikuojanti juostelė greitai nuvažiuoja iki 70% ir sustoja. Nekreipkit dėmesio kad stovi, procesas vyksta ir trunka gan ilgokai, apie 40 minučių. Atsiras užrašas kad pluginas instaliuotas. Išjungiame per meniu "power off" ir po to ištraukiame tinklo šakutę. Diodukai užgęsta, vėl įjungiame. Bus juodas langas, kuriame vėl prašys slaptažodžių. Nieko nedarome, užrašas dings ir turi užsikrauti Volumio langas. Vaizdelis bus nekoks, gal čia su mano ekraniuku taip, nes didelė nestandartinė RPi rezoliucija. Ją nustatyti reiks tiesiog SD kortelėje.

SD kortelės koregavimas

gpu_mem_1024=256
hdmi_ignore_cec_init=1
disable_overscan=1
start_x=1
disable_splash=1
gpu_mem_256=112
dtoverlay=hifiberry-dac-overlay
sdtv_aspect=1
gpu_mem_512=144
dtparam=audio=off
hdmi_force_hotplug=1
hdmi_group=2
hdmi_mode=1
hdmi_cvt 1024 600 60 6 0 0 0

Išjungiame maitinimą ir išimame SD kortelę, įstatome ją į kortelių skaitytuvą, per USB prijungiam prie kompiuterio. Toliau išlenda nervinantis Windows 10 dalykas, išmeta krūvą langų ir vis siūlo kortalę suformatuoti. Visą šitą darome CANCEL. SD kortelėje faktiškai yra 3 skirsniai, du linux o vienas fat32 ir jo turinys matomas Win.

Explorerio lange susirandame failiuką config.txt ir atsidarome būtinai Notepadu, ne kokia Office ar panašiai. Jo turinį ištriname, nukopijuojame lange parodytą kodą, įklijuojame vietoje buvusio seno ir išsaugome. Jei jūsų turimas DAC yra kitokio tipo, pakeičiame dac eilutę (dtoverlay) su tinkamu pavadinimu!

Touchscreen'as pagal nutylėjimą turi gan nemalonią opciją, praėjus 5 minutėms ekraniukas gęsta ir laukia naujo palietimo. Nesuprantu, kam to reikia, nes apšvietimo LED lieka įjungti, joks realus taupymo režimas neveikia. Nebelieka gražaus vaizdelio ir tiek. Taigi, jį reiktų išjungti. Kaip tai galima padaryti aprašyta čia.


Toliau svarbi rekomendacija. Panaudokite įtaisą keletą dienų, perjunginėkite albumus, perjunginėkite radijo stotis folderyje My Web Radios. Jei viskas tvarkoje, niekur nepadarėte klaidų, pasidarykite SD kotelės kopiją, (image). SD kortelės nėra amžinos, galimas atvejis kad suges. Tokiu atveju nereiks visos šios ilgos procedūros labai lengvai iš *img faliuko atstatysite viską į naują SD kad ir su tuo pačiu Win32DiskImager.

Va dabar jau turime normaliai sukonfigūruotą VOLUMIO. Vienas jo ekranų atrodo taip - labai patogu naudotis, paspaudus ant albumo pradeda groti, nebereikia jokių CD ir jų grotuvų, kaip matome patogus interfeisas.

screen