VINTAŽINIAI TRIJUOSČIAI ADS IR BRAUN MONITORIAI

⌂⌂⌂

A/D/S trijų juostų monitoriai ADS L9e

Gamintojo pateikiami duomenys:

Maksimalus galingumas ............ 125W

Dažnių juosta ............................ 38-22000Hz +/- 3dB (daugeliu atvejų firmos būtent tuos +/- kukliai nutyli)

Jautrumas ................................. 92dB/W/m (tai didelis jautrumas uždaro tipo akustikai)

Nominali varža ........................... 4Ω

Gabaritai .................................... 600x290x240mm

Svoris ........................................ 18kG (didelis svoris netiesiogiai rodo korpuso kokybę)

ADS, vėliau tapusi A/D/S - Analog Digital Systems, JAV kompanija. Lietuvoje mažai žinoma, bet tai buvusi (o gaila kad buvusi) viena rimtesnių akustikos gamintojų. Šios firmos inžinieriai patys konstruodavo garsiakalbius, turėjo didelę inžinierinę patirtį. Ne taip, kai net žinomos kolonėlių gamintojos naudodavo trečių firmų gaminius savo akustinėse sistemose. Ši JAV kompanija kartu su vokiečių BRAUN buvo pirmieji, nustatę būtinus ŽD draiveriams parametrus, geriausiai tinkančius darbui uždaroje dėžėje. Savo AS tokius jie ir naudodavo. ADS pakeitusi savo pavadinimą į A/D/S, kiek pakeitė technologiją. Šiose kolonėlėse (apie 1989m) A/D/S inžinieriai kupoliniuose draiveriuose pirmą kartą vietoje impregnuoto audinio panaudojo specialų plastiką. Buvo pastebėta, kad specialus plastikas aukštuose dažniuose turi mažiau prieskambių nei impregnuotas audinys.

mw

Aukštadažnis ir vidutinių dažnių draiveriai ypatingos konstrukcijos. Apvija patalpinta preciziškame, labai siaurame plyšyje, todėl magnetinis laukas plyšyje labai stiprus. Patys magnetai dideli ir sunkūs - aukštadažnio sveria 1,2kG o vidutinių dažnių draiverio 1,5kG. Todėl šių draiverių (o ir visos akustinės sistemos) jautrumas didelis (92dB/W/m).

Garsiakalbių jautrumai puikiai subalansuoti, krossoveris yra 3-čios eilės, 18dB, gan sudėtingas. 8" žemadažnis puikiai dirba tokiame sąlyginai nedideliame tūryje ir tiesiog stebina puikiu žemų dažnių atkūrimu, ko iš pirmo žvilgsnio iš šių kolonėlių sunku tikėtis. Įsigijęs šias kolonėles perklausiau visą savo fonoteką - praktiškai kiekviename CD išgirdau kažką naujo, ko seniau nebuvau pastebėjęs. Labai tikslus, detalus ir švarus atkūrimas.

Nedidelis reviu apie šias tikrai geras kolonėles.


Braun trijuosčiai monitoriai LS-65.

Gamintojo pateikiami duomenys:

Maksimalus galingumas (nominalus / muzikinis) ............ 65/100W

Dažnių juosta ............................ 33-25000Hz +/- 6dB

Jautrumas ................................. 88dB/W/m (sąlyginai didelis jautrumas tokių gabaritų akustikai)

Nominali varža ........................... 4Ω

Gabaritai .................................... 375x230x215mm

Svoris ........................................ 7kG (didelis svoris tokioms mažoms kolonėlėms)

Bosinis garsiakalbis 19 cm

Kupolinis vidurinių dažnių garsiakalbiukas 2,5 cm

Needle tipo tweeteris 1 cm

Skyrimo dažniai 2000Hz ir 10kHz

Vokiečių BRAUN kompanija stovėjo prie uždaro tipo monitorių konstravimo ištakų. Ji kaip ir amerikiečių ADS sukūrė garsiakalbių darbo mažame uždarame tūryje teorinį pagrindimą ir pradėjo gaminti kompresinio tipo garsiakalbius. Abi kompanijos bendradarbiavo ir dažnai savo gaminiuose naudodavo viena kitos konstrukcinius elementus. Labai gaila, kad nė viena jų neišliko.

Tokio nedidelio gabarito monitoriukai man buvo reikalingi darbui prie televizoriaus. Nusipirkus LCD televizorių iškart paaiškėjo kad vidiniai jo garsiakalbiai tinka nebent žinioms paklausyti. Konstruktorių čia kaltinti negalima, tokiame plokščiame tūryje normalesnės akustikos neįkomponuos niekas.

front

Savo gėdai turiu pripažinti kad "laikinai" buvau prie TV pastatęs sovietinį stebuklą S30. Vis geriau nei vidiniai televizoriaus garsiakalbiai. Tas "laikinai" nusitęsė keletą metų, kol visai atsitiktinai aptikau puikiai (9 iš 10) išlaikytas BRAUN LS 65 kolonėles.

Pajungus tikėjausi kad bus gerokai geriau, bet kad bus toks didelis skirtumas tikrai nesitikėjau. Nesitikėjau kad S30 gabaritų kolonėlės gali taip gerai atkurti bosą. Pats garsas tiesiog neįtikėtinai švarus, labai delikatus viduriukas ir detalūs aukšti dažniai. Per rusiškas klausantis jūros šniokštimo ir būdavo koks tai šniokštimas lyg virtuvėje ūžtų gartraukis, o čia dabar atsirado bangų riaumojimas, kaip rusai sako "rokot". Tiesiog neįtikėtina tą girdėti iš tokių mažų kolonėlių.

front

Monitoriuose stovi paties BRAUN gaminti draiveriai. Wooferis masyviu lietu korpusu ir gumine pakaba, vidurinių dažnių kupolinis draiveris su masyviu magnetu ir adatinis (needle type) aukštadažnis taip pat dideliu masyviu magnetu.

Monitoriukų krosoveris yra 12dB statumo. Induktyvumai visi oriniai, jokių magnetinės medžiagos šerdžių. Kondensatoriai taip pat vokiški.

Priekis uždengtas firminėmis BRAUN aliumininėmis perforuotomis grotelėmis. BRAUN naudojo būtent tokias groteles praktiškai visuose savo vintažiniuose gaminiuose. Amerikiečių ADS taip pat.

cnt

konv1

1. ADS monitoriai

konv2

2. Aprašas galinėje pusėje

konv2

3. Krosoveris

konv2

4. A/D/S aprašymas

konv2

4. Braun trijuosčiai monitoriukai