Senovinio telefono restauravimas

Jau daug metų gulėjo rūsyje kartoninė dėžė, o joje - mano tėvo tarnybinis telefonas iš Smetonos laikų "Spindulio" bendrovės. Tiksliau tai, kas iš jo liko po karo ir visokių pokario perturbacijų. Visas sudaužytas, korpusas sutrūkęs į keletą gabalų, trūko smulkių detaliukių, nuskilusių nuo karbolitinio korpuso. Pats telefonas labai simpatiškos formos, anglų gamybos, maždaug 1935-1938 metai. Jei matėte per TV kanalą "History" filmą apie Čerčilį, būtent tokie telefonai stovėjo jo kabinete. Žodžiu, tikras vintažas.

Taigi, sumaniau aš šitą aparatą, kaip brangų man prisiminimą atrestauruoti kuo įmanomai geriau, pagal savo sugebėjimus. Pridedamose nuotraukose matyti darbų pradžia, suklijavimo epoksidinais klijais siūlės. Taip pat galime pastebėti, kokia prasta viso aparato būklė. Pradedu nuo korpuso. Visas korpuso detales suklijavau epoksidiniais klijais. Trūkstamus karbolito gabaliukus padariau iš naujai atsiradusio nuostabaus dalyko, santechnikų naudojamos mastikos siūlėms sandarinti. Tai toks storas strypelis iš dviejų epoksidinių komponentų. Jo gabaliuką atsipjauname ir gerai išminkome drėgnais pirštais. Gauname kažką panašaus į plastiliną, kuriuo užpildome trūkstamus korpuso gabaliukus. Sustingsta šis stebuklas maždaug per 5 minutes. Po pusvalandžio galime šlifuoti. Šlifuojame po vandens srovele, imdami vis smulkesnį vandeniui atsparų švitrinį popierių.

Visas šis darbas užėmė porą dienų. Rezultate gavau beveik normalias korpuso detales, bet aiškiai buvo matyti visos suklijavimo siūlės bei mastikos užpildai, nes skyrėsi spalva. Tą ir matome nuotraukose. Aiku, kad be dažymo neapsieiti. Na, korpusą kol kas dedame į šalį ir žiūrime, kaip gi atrodo kiti aparato mazgai. Na, vaizdelis galima sakyti nėra blogas. Mazgai išsilaikę neblogai, surūdijimų nėra (beveik viskas varis, bronza ir žalvaris)


Nuotraukose matyti, kad diskasukio dažai nuo ilgo naudojimo vietomis nutrinti pirštais, vietomis nubyrėję dažai. Bet atsukus kitą pusę, kur pats diskasukio mechanizmas, matyti kaip rimtai viskas padaryta. Visur bronza, sidabriniai kontaktukai ir tikslus pagaminimas. Gerai matyti išcentrinis greičio reguliatorius su sliekine pavara.

Taip pat įdomi transformatoriaus konstrukcija. Transformatorius cilindrinės formos, vietoje geležies plokštelių panaudoti strypeliai iš specialios vielos.


Toliau matome skambutį. Galingas, dvi taurelės. Net bombarduojant užtikrintai galima išgirsti :)

Apdairūs britai į korpuso vidų įklijavo ir aparato schemą. Ačiū jiems už tai. O, kad visi taip darytų.

Trečioje nuotraukoje matome ragelio kontaktinę grupę. Vėl bronza, sidabriniai kontaktai. Dar vienas garso skiriamasis transformatorius. Viskas išsilaikę neblogai.

Toliau lieka korpuso dažymas. Operacija pati atsakingiausia. Pasikonsultavau su išmanančiais žmonėmis, restauruojančiais ir kolekcionuojančiais senovinę radioaparatūrą. Jie turi ir savo forumą, http://www.oldradio.lt/forum/index.php . Rekomenduoju apsilankyti. Po ilgų diskusijų buvo nutarta nudažyti automobiliniais dažais. Rezultatą matote :) Telefonas kaip naujas, nežiūrint į garbingą amžių ir ilgą istoriją. Rinkti numerius sukant diską nepatogu, atpratome, bet atsiliepti kam paskambinus labai malonu.

phone
Vaizdas po restauracijos
phone
Vaizdas po restauracijos
korpusas
Pradėtas klijuoti korpusas
korpuso kampas
Kampas
bell
Skambutis ir kondensatorius
transf
Aparato schema
transf
Ragelio kontaktinė grupė
rink1
Numerių rinkiklis
rink2
Numerių rinkiklio mechanizmas
transf
Garso transformatorius