KODĖL MUZIKOS MĖGĖJAMS REIKTŲ NEBENAUDOTI FM IR PEREITI PRIE WEB SRAUTO (2019)

⌂⌂⌂

Laikai keičiasi, o mes jame. Daugybę metų naudojau foninei muzikėlei ir kokioms žinioms paklausyti FM tunerį. Tačiau situacija eteryje blogėja kasmet, ypač miestuose. Daugėja įvairiausių trikdžių, o paskutiniu metu atsirado toks naujas trikdis kad ūžia visas FM diapazonas, tik stipriausios stotys prasimuša.

s

FM signalas pas savaime yra gan sudėtingas. Norint vienu dažniu perduoti du stereo kanalus tenka imtis įvairių gudrybių. Populiariausia sistema yra su taip vadinamu 19 kHz dažnio pilot signalu. Jis reikalingas tam, kad būtų galima mono transliaciją atskirti nuo stero kanalų. Tas 19 kHz perstumiamas iki 38kHz kuris naudojamas kaip stero kanalų nešantysis dažnis. Bet pilot signalo naudojimas yra per arti nuo audio signalo aukštųjų dažnių, todėl jie ribojami iki 15kHz. Aukštesnių dažnių FM stotys neperduoda. Panaši sovietinė sistema (reikėjo kurti savą, neprestižas) yra dar blogesnė.

Bet laisva vieta tuščia nebūna. Jau senokai, pagreitėjus internetui, atsirado taip vadinamas "streaminimas", t.y. duomenų (muzikos, filmų etc) perdavimas internetiniu srautu.

m

Tam tikslui yra prigaminta daugybė aparatų su įvairiomis galimybėmis. Kai kurie labai universalūs, kartais turi įmontuotą CD grotuvą, kai kurie paprastesni. Kai kurie turi savyje įvairius internetinius servisus kaip Spotify ar Tidal. Bet dauguma jų yra gan brangūs.

s

Tačiau yra ir pigesnė išeitis. DYI'stai, t.y. žmonės mėgstantys viską daryti savomis rankomis gali nueiti visai pigiu keliu ir turėti tuos pačius servisus.

Manau, visi žino Raspberry Pi, mažą, pigų, išplečiamą vienos plokštės kompiuteriuką, galintį daryti beveik viską. Kompiuteriukas turi savo audio išėjimo jungtį, bet analoginio išėjimo kokybė yra vidutiniška. RPi reikia išplėsti, prijungiant per jo I2C jungtį kokį nors iš populiarių DAC. „HifiBerry“ yra aukštos kokybės DAC, (skaitmeninis-analoginis keitiklis), kuris užtikrina aukštos kokybės garsą iš RPi. DAC matome foto virš paties RPi. Aparatūra yra pirmoji dalis, tačiau programinė įranga yra dar svarbesnė. Čia galime panaudoti populiarų Volumio. Tai pilna atviro kodo operacinė sistema su įmontuotu muzikos grotuvu, panašiai kaip ir populiari Kodi, kurią galite paleisti daugeliu įrenginių (įskaitant Raspberry Pi). Įdiegus jį į Pi su HifiBerry, atsiveria nemažai galimybių.

Nuotraukoje matome tokio rinkinuko bandymą. Pats seniausias RPi1, ilgai besivoliojęs stalčiuje, kuris abejojau ar veiks su nauja programine įranga ir nauju DAC. Veikia! Šalia maitblokiukas (kartais veikia ir nuo kai kurių telefono pakrovėjų) bet geriau naudoti galingesnį, duodantį apie 2A srovę. Viršuje prisegtas DAC, iš jo eina laidai į stiprintuvą. Garso kokybė tikrai geresnė nei per FM stotis. Kitos galimybės - galime pasijungti muzikos biblioteką bet kokiame nešėjuje, klausytis Spotify (reikia Premium accounto) ir tt. Viskas patogiai valdoma per telefoną, nereikia atskiro pultelio. Čia matome Volumio vieną ekrano puslapių telefone.