AUSINIŲ STIPRINTUVAS, GALINTIS DIRBTI SU JAUTRIOMIS KOLONĖLĖMIS ::: 2006 ::: ⌂⌂⌂

circuit

Schema

Labai paprastas stiprintuvas. Jame vienam kanalui pakanka viso labo vienos lempos. Ne dviejų lempų vienoje kolboje, kaip įprasta, bet tikrai vienos. Tiesa, lempa turi būti didelio stiprinimo ir dirbti pentodo režimu, jame stiprinimas didžiausias. Šiam tikslui puikiai tinka televizinės lempos, skirtos video signalo stiprinimui. Tokios yra lempa metaliniame balone 6P9 (6П9) arba jos nykštukinis analogas 6P15P (6П15П). Yra labai panaši Telefunkeno lempa EL83.

Ar stiprintuvas dirbs su kolonėlėmis, ar su ausinėmis, priklauso nuo to, kaip sukomutuotos transformatoriaus antrinės apvijos sekcijos. Jei jos sujungtos lygiagrečiai, kaip parodyta schemoje, tada galės dirbti su kolonėlėmis (arba žemaomėmis ausinėmis). Jei antrinės apvijos sekcijas sujungsime nuosekliai (nesumaišyti fazių), tada galės puikiai dirbti su aukštaomėmis ausinėmis.

Šiam stiprintuvui buvo stengiamasi panaudoti kuo daugiau detalių, kurias nesunkiai galime įsigyti parduotuvėse. Vienintelis dalykas, prie kurio teks padėti kiek daugiau darbo, yra išėjimo transformatoriai. Bet nuo jų pagaminimo kokybės priklausys ir viso stiprintuvo darbas.

Garso transformatoriai suvynioti ant nedeficitinio OCM-0,1 transformatoriaus geležies. Pirminė suvyniota 0,15 mm laidu, dvi sekcijos po 1800 vijų, sujungtos nuosekliai. Antrinė 0,5mm laidu, trys sekcijos po 57 vijas, sujungtos lygiagrečiai. Vyniota taip: A57-P1800-A57-P1800-A57. Sluoksniai atskirti 0,1 mm storio transformatorinio popieriaus tarpinėmis, sekcijos 0,2 mm storio tarpinėmis. Transformatoriui būtinas nemagnetinis tarpelis, neleidžiantis šerdžiai įsisotinti ir atsirasti iškraipymams. Todėl, surenkant transformatorių, tarp šerdies puselių įklijuojame 0,05 mm storio popieriaus juosteles. Neklijuoti jokių aliumininių folijų ar panašių dalykų!

Lempa įjungta pentodo režimu. Ekraninio tinklelio įtampa stabilizuota (D1), taip mažiname iškraipymus ir geriau išnaudojama anodinė įtampa. Valdančiojo tinklelio priešįtampis (-3V) sukurtas baterijos pagalba. Baterija praktiškai neišsikrauna, kadangi srovė iš jos niekur neteka. Labai gerai tam reikalui tinka baterijos iš kompiuterių plokščių.

Jeigu stiprintuvėlį naudosime vien ausinėms, kolonėlių nejungsime, galime jį kiek supaprastinti ir tuo pačiu pagerinti parametrus jungdami lempą ne pentodu, bet triodu. Tam reikalingi šie pakeitimai. Nededame detalių R3, C1, D1. Lempos ekraninį tinklelį ir anodą sujungiame per 270 omų rezistorių (rezistorius tarp 6 ir 8 kojelių). Vyniojant transformatorių reikia sumažinti pirminės apvijos vijų skaičių, vyniojant dvi sekcijas po 1400 vijų 0,18 mm laidu (1400+1400). Sumažės stiprintuvėlio stiprinimas ir atiduodamas galingumas, bet padidės tiesiškumas.

Stiprintuvo maitinimui panaudoti du (TR1, TR2) toroidiniai 50W transformatoriukai, skirti halogeninėms 12V lempoms. Pilnos parduotuvės ir nereikia užsiimti tinkamo transformatoriaus paieškomis ar vyniojimu. Pirminė TR1 apvija jungiasi į tinklą, o antrinė, 12,6V apvija pajungta prie kitos tokios pat TR2 apvijos. Ką gauname? Ogi transformaciją 220>12>12>220. Toks jungimas turi dar tą gerą ypatybę, kad labai gerai slopina tinklo trukdžius, nes 12V apvijos dirba kaip ekranai. Prie 12V apvijų pajungti abiejų lempų kaitinimo siūlai H1, H2, sujungti nuosekliai (12,6 = 6,3+6,3). Iš TR2 220V apvijos įtampa paduodama į tiltelį, išlyginama ir nufiltruojama CLC filtru (C3, DR, C2). Vietoje DR galime panaudoti maitinimo droselį nuo seno TV.

Derinimas

Stiprintuvo derinimas labai paprastas. Pirmą kartą įjungiame aparatą be lempų. Patikriname, kokios yra anodinė bei kaitinimo įtampos. Jos, žinoma bus didesnės nei pažymėta shemoje, kadangi nėra lempų, t.y. apkrovos. Kaitinimo įtampa turėtų būti apie 14V, o anodinė po droselio iki 330V. Tuo visas derinimas ir baigiasi, schema labai nekaprizinga ir, jei montaže nėra klaidų, turi veikti.


Šis stiprintuvėlis buvo pagamintas laikais, kai apie skaitmeninius fotoaparatus dar niekas nebuvo girdėjęs, todėl nėra ir jo nuotraukų. Besirausdamas archyve radau jo schemutę, tai nusprendžiau publikuoti, gal kas sumanys tokį nesudėtingą daiktelį pradžiai pasigaminti.