2-2.5W LEMPINIS SE STIPRINTUVAS SU ECL85 (6F5P) ARBA 6F3P LEMPA ::: 2006

⌂⌂⌂

Schema

circuit

Šis dviejų lempų stiprintuvas puikiai tinka pradedančiam radiomėgėjui. Jame panaudotos Lietuvoje prekyboje esančios detalės. Nebuvo siekiama išgauti didelio galingumo, o pasiekti kuo geresnį skambesį normalaus dydžio kambaryje. Stiprintuvas viso labo tik su dviem lempomis ECL85 (6F5P). Jos nedeficitinės, yra prekyboje, galima prisilupinėti ir iš senų TV.

Maitinimo transformatoriai du. Transformatorius TA68 panaudotas maitinti lempų anodams, TH30 kaitinimams. Bet galima panaudoti bet kokius kitus (arba bendrą) transformatorius. Svarbu, kad tiktų atiduodamos įtampos bei srovės.

Garso transformatoriai suvynioti ant nedeficitinio OCM-0,063 transformatoriaus geležies. Pirminė suvyniota 0,18mm laidu, trys sekcijos po 1000 vijų, sujungtos nuosekliai. Antrinė 0,5mm laidu, keturios sekcijos, sujungtos lygiagrečiai.  Vyniota taip: A140-P1000-A140-P1000-A140-P1000-A140.

Visai sėkmingai galime vietoje savadarbių transformatorių panaudoti išėjimo transformatorius TVZ 1-9 (rus. ТВЗ 1-9) iš senų lempinių televizorių. Jų dar nesunkiai galime rasti visokiose palėpėse ar pas prekiautojus turguje. Veiks neblogai, bet savadarbiai vis vien būtų geriau.

Jei naudosime 6F3P lempą, reiktų pakeisti rezistorių R3 į 47k ir rezistorių R2 į 680 Omus. Gautume kiek mažesnius iškraipymus (0,5% vietoje 0,8%) bei 0,5W didesnį galingumą.

Derinimas

Stiprintuvo derinimas labai paprastas. Pirmą kartą įjungiame aparatą be lempų. Patikriname, kokios yra anodinė bei kaitinimo įtampos. Jos, žinoma bus didesnės nei pažymėta shemoje, kadangi nėra lempų, t.y. apkrovos. Kaitinimo įtampa turėtų būti apie 7V, o anodinė po droselio iki 330V. Toliau nustatome maksimalią neigiamą priešįtampio (tinklelių) įtampą potenciometrais R18 ir R19. Ji bus apie -30 -40V. Tai reiškia, kad kai įkišime lempas, jos bus uždarytos ta didele neigiama įtampa ir jomis srovė apskritai netekės. Toliau, deriname lempučių srovę po vieną, atskirai. Prijungiame testerį matuoti įtampai, (skalės vertė apie 10V) prie rezistoriaus R15 galų. Atsargiai, virš 300V ! Tada lėtai sukame potenciometrą R18, mažindami neigiamą priešįtampį ant pentodo tinklelio. Per lempą pradeda tekėti srovė ir atsiranda įtampos kritimas ant rezistoriaus R15. Žiūrime į testerio rodmenis. Kai testeris parodo ant rezistoriaus 4.5V, sustojame. Tai reiškia, jog per lempą (ir per R15) teka 45mA srovė (dėkui dėdulei Omui). Faktiškai pora mA mažiau, nes dalis atsišakoja per trioduką, bet į tai galime nekreipti dėmesio. Kurį laiką palaukiame, žiūrime ar parodymai nekinta. Jei kinta, reiškia greičiausiai lempa nekokybiška. Jei pakito nedaug, 1-2mA, viskas tvarkoje, reikalai su vienu kanalu baigti. Toliau tą pačią procedūrą atliekame su kita lempa.


Turime visiškai maloniai skambantį biudžetinį stiprintuvėlį, kuris gali būti pirmas žingsnis į lempinių aparatų pasaulį.