SDR radijas, naudojimo ypatumai, konverteriai :::2008:::

⌂⌂⌂

d

Štai toks juokingo dydžio įtaisas, kurio tiesioginė paskirtis žiūrėti TV, nekainuojantis nė 20€ turi daugybę viduje užslėptų galimybių. Šio USB pirštuko viduje turbūt 99 atvejais iš 100 turėsime standartinį mikroschemų rinkinuką. Tai bus tiesioginio keitimo imtuvas R820 arba senesnis E4000 (jau nebegaminama) ir specializuotas demoduliatorius RTL2832U išvedantis signalą į USB jungtį. Naudojant specialią programinę įrangą šis USB pirštukas perdengia labai platų dažnių diapazoną. Praktiškai nuo 24MHz iki 1766MHz ir gali priimti įvairiausias moduliacijos rūšis: CW (telegrafas), AM (amplitudinė moduliacija), NFM (siaurajuostė dažnuminė), FM (plačiajuostė dažnuminė), LSB,(apatinė vienos juostos moduliacija) USB (viršutinės juostos moduliacija), DSB (skaitmeninė) ir RAW. Kaip visiškai rimtame skaneryje. Juo galime priimti taksi pokalbius, automobilinius CB radijo kanalus, paprastas FM radijo stotis, aviacijos dispečerių pokalbius su lėktuvais, su specialia programine įranga kompiuterio ekrane galime matyti lėktuvų skrydžių žemėlapius taip pat priimti meteorologijos palydovų perduodamus žemėlapius.

Visa tai realizuojama specialios programinės įrangos pagalba tiesiog kompiuteryje. Labiausiai paplitę yra programos SDR# ir HDSDR. Kompiuteris turėtų būti ne visiškai silpnas, kadangi gan stipriai apkraunamas jo procesorius.

Programos yra nemokamos ir jas galime atsisiūsti iš čia: http://sdrsharp.com/#download ir štai čia: http://www.hdsdr.de/ . Programa SDR# yra lengviau įsisavinama ir kiek patogesnė naudojimui,tuo tarpu programos HDSDR yra gražesnis dizainas.

Kaip jau minėta, "nuogas" donglas aprėpia diapazoną nuo 24MHz iki maždaug 1800MHz. Tačiau daugeliui įdomu kas vyksta ir žemojoje radijo diapazono dalyje. Norėtųsi pažiūrėti nuo ilgų bangų (LW), vidurinių (MW), pereiti visą trumpųjų (SW) diapazoną, pažiūrėti situaciją mėgėjiškuose diapazonuose, t.y. praplėsti ribas praktiškai nuo 0Hz iki 30MHz. Tam jau reikalingas priedas prie šio USB įtaiso, t.y. konverteris (upconverter).

Upconverteris USB imtuvėliui

Vos pradėjus domėtis šiais dalykais, apžvelgiau kokie gi konverteriai yra rinkoje. Yra pačių įvairiausių, bet jie nėra pigūs. Įdėmiau pažvelgus, matome kad beveik visi gamykliniai konverteriai yra surinkti mikroschemos ADE-1-24 pagrindu (1pav). Tai pasyvinis balansinissignalo maišytuvas, be stiprinimo elementų, viduje yra keturi mažatriukšmiai Shottky diodukai ir du feritiniai žiedukai.

Gamyklinis gaminys yra iš pažiūros gražus, tvarkingai pagamintas, tačiau kaip matome foto, jame panaudoti labai mažų gabaritų SMD induktyvumai įėjimo ir išėjimo filtruose. Su tokio tipo induktyvumais neįmanoma pasiekti pakankamos ritelių kokybės (Q) ir tai atsiliepia pačių filtrų kokybei. Faktiškai šito rezultatas bus tas, kad jei arti yra koks stiprus pašalinis signalas netgi visai ne priimamo ruožo ribose, sakykim TV bokštas kaip yra būtent mano atveju, neišvengsime TV signalo prasisunkimo į konverterio įėjimą ir matysime daug trikdžių.

Konverterio schema
schema

Pati schema yra beveik standartinė ir pagal labai panašias bus pagaminta beveik 90% gamyklinių konverterių. Kiek pakeisti filtrai, yra galimybė esant reikalui atjungti išėjimo filtrą. Filtrai yra vienas svarbiausių šio tipo įrenginių elementų, nuo jų daug priklauso kiek matysime ekrane netikrų signalų (birdies) ir įvairiausių trikdžių.

Visa schema užmaitinta iš 12V akumuliatoriaus. Taip atsikratome didelės dalies iš tinklo ir iš kompiuterio sklindančių trukdžių. Ta 12V įtampa mums dar reikalinga aktyvinei Mini Whip anteniukei užmaitinti. Į anteną maitinimas paduodamas per jungiamojo signalinio kabelio centrinę gyslą. Kad nebūtų slopinamas signalas, maitinimas atskirtas nuo signalo droseliais. Rekomenduojama nenaudoti jokio tinklinio 12V maitinimo šaltinio, naudoti būtent akumuliatorių. Buvo eksperimentuota ir bandant patį USB imtuvėlį užmaitinti iš akumuliatoriaus o ne iš kompiuterio USB lizdo, bet kaip parodė praktika didelio skirtumo nebuvo.

Visas imtuvėlis veikia su Mini Whip anteniuke, sumontuota kiniškame plastiko meškerykotyje ir iškeltoje balkone. Čia matome nedidelį video kaip veikia tokia anteniukė 40 ir 50m diapazonuose sunkiomis priėmimo sąlygomis mieste. Pati anteniukė yra aprašyta čia.

cnt

konv1

1. Gamyklinis konverteris su ADE mikroschema

ADE1

2. Keitiklio mikroschema ADE-1

konv

3. Detalių išdėstymas plokštėje

konv2

5. Balansinis konverteris, montažas

konv2

4. 80 m diapazonas, SSB, Lenkijos mėgėjai

konv2

4. Antenos efektyvumas mieste, 40-50m diapazonai