Išorinis vinilo korektorius

Pratęsiant mosfetinio A klasės stiprintuvo gamybą, buvo sukonstruotas jam vinilo korektorius. Laikantis stiprintuvo koncepcijos, naudota lempinės aparatūros schemotechnika, perkeliant ją lauko tranzistoriams.

Pati schema yra pakartota visiems žinoma lempinio SRPP stiprintuvo idėja. Ji pasižymi didele įėjimo bei maža išėjimo varžomis. Tai leidžia tarp kaskadų esančią korekcijos grandinę padaryti nepriklausomą nuo aktyvinių elementų, šiuo atveju nuo panaudotų tranzistorių.

schema

test.Pati schema turi keletą ypatybių. Norint, kad pradėtų veikti iš karto, be didelių derinimų, reikia iš anksto parinkti svarbesnius schemos elementus. J-fet tranzistorius 2SK30A reikia parinkti pagal srovę. Shemai reikia 8-nių tokių tranzistorių, todėl perkame kokius 20 vienetų. Tam surenkame nesudėtingą schemutę. Ir parenkame tranzistorius poromis, su kuo artimesne srove. Pajungus schemutę, miliampermetras turi rodyti srovę iki 10mA. Jei rodo daugiau, šiek tiek padidiname R1. Tokias poras statome į SRPP laipsnį, vieną virš kito. Pats tranzistoriaus tipas didelės reikšmės neturi. Galima panaudoti visą eilę panašių mažatriukšmių, pavyzdžiui 2N5459 (kitokia cokoliuotė), 2SK170 ir tt.

Taip pat labai svarbu svarbiose vietose panaudoti didelio tikslumo 1% rezistorius. Kiekvieno tranzistoriaus ištakos (source) grandinėje bei korekcinėse grandinėlėse. Kitur nėra taip svarbu.

Korektoriaus išėjimo varža viso labo 200 Omų, todėl praktiškai galime jungti netgi prie stiprintuvų, kurių įėjime stovi nedidelės varžos potenciometras.

t

Korektorius sumontuotas ant dvipusio stiklo tekstolito plokštės. Panašiai, kaip montuojami super aukštų dažnių įrenginiai. Viršutinis plokštės vario sluoksnis uždažytas ir paliktas. Kad netrumpintų detalių kojelių, kiekviena skylutė šiek tiek įgręžta didesniu grąžteliu. Viršutinis sluoksnis yra bendra viso įrenginio žemė. Tokiu montavimu praktiškai visiškai panaikiname tinklo foną.

Korektorius sumontuotas frezuoto aliuminijaus korpuse. Korpusas anoduotas, taigi norint jį elektriškai sujungti su schemos GND, reikia po varžtu nuvalyti, praskusti tą oksido sluoksnelį ir sujungti laiduku. Kitaip ekranavimas bus nepakankamas. Maitinimo šaltinis išorinis, tai leidžia gerokai sumažinti tinklo trikdžius. Visa konstrukcija matyti pridėtose nuotraukose.

Šis korektorius pasižymi labai geru detalumu, dinamika, puikiai parodo tyliai grojančius instrumentus. Praktiškai sulyginamas su geru lempiniu korektoriumi. Turi visus lempinio korektoriaus privalumus (gerą tiesiškumą, skambesį) bet neturi jo trūkumo - lempų senėjimo ir nuo to priklausančio parametrų "nuplaukimo". Be to jame nėra jokio grįžtamojo ryšio per korekcines grandinėles. Todėl ir turime didelį atkuriamo garso tikslumą bei natūralumą.

Korektorius vėliau buvo kiek patobulintas. Pirminiame variante buvo daug derinimo taškų ir jiems pastatyti potenciometrai. Kaip parodė praktika tiek jų nereikia, parinkus tranzistorius pagal duotą schemą viskas automatiškai stoja į savo vietas. Galutinio varianto schema Eagle formatu. Taip pat PCB Eagle formatu. Bei schema PDF formatu.

p
Korektorius su maitblokiu
b
Kita pusė
stipr
Bendras vaizdas