Programuojama distancinio valdymo sistema stiprintuvui

Daugelis mūsų mėgsta konstruoti, ką nors savo rankomis pasigaminti, pavyzdžiui kokį garso stiprintuvą, kuris bus kitoks nei pirktinis, gal bus lempinis ar nestandartinio sprendimo tranzistorinis. Tokie DIY kūriniai paprastai džiugina jį surinkusį savo išskirtinumu, originalumu o dažnai ir geresniu nei pirktiniai skambesiu.

Tačiau, kaip taisyklė, tokie namudiniai aparatai neturi vieno dalyko, tinginio svajonės - distancinio valdymo. O juk yra labai smagu, patogiai sėdint fotelyje turėti galimybę ijungti-išjungti aparatūrą, perjunginėti sistemos įėjimus ir svarbiausia reguliuoti garso stiprumą. Pavyzdžiui suskambus telefonui pritildyti.

Funkcijos

Šio distancinio valdymo širdis yra programuojamas mikrokontroleris PIC16F628A. Joje įrašyta programa atlieka tokias funkcijas: įjungia-išjungia aparatūrą, leidžia pasirinkti 4 skirtingus įėjimo kanalus ir motorizuoto potenciometro pagalba keisti garsumą, didinti-mažinti. Stiprintuvo galinėje sienelėje galime įmontuoti papildomą maitinimo lizdą CD grotuvui, tada įsijungs abu. Signalai iš PIC'o eina per buferį ULN2003A (Darlingtono tranzistorių rinkinys) ir valdo įėjimų signalines reles. Relės mažasignalinės, auksuotais kontaktais. Taip pat PIC valdo specializuotą potenciometro varikliuko schemą BA6218. PIC hex failiukas guli čia.

Palaikomi protokolai

Įtaisas turi galimybę atpažinti ir prisirišti prie keleto populiarių pultelių protokolų. Palaiko protokolus RC5, Sony, Panasonic, Samsung ir NEC. Todėl galima pritaikyti jau turimą namuose pultelį, čia yra aprašymas kaip tai daroma.

Pavyzdžiui, pas mane stovi senas Philips CD grotuvas, kurio pultelis pamestas. Bet jis veikia nuo kažkokio nežinomo pultelio, tiesa veikia ne visos funkcijos. Bet pagrindinės veikia. Likusius pultelio mygtukus pavyko užprogramuoti stiprintuvo valdymui, taigi dabar ir CD, ir stiprintuvas veikia nuo vieno pultelio. Žodžiu, variantų gali būti visokių.

pl

Plokštės PCB Eagle formatu.

s
Pultelis
s
Plokštė ir detalės
s
Schema
s
Programatorius

Variantas su žingsniniu varikliuku

Kadangi šiais laikais tampa vis sunkiau gauti motorizuotą potenciometrą garsui reguliuoti, toliau aprašomas variantas su žingsniniu varikliuku potenciometro sukiojimui. Toks variantas turi tą privalumą, kad galima panaudoti praktiškai bet kokį potenciometrą arba netgi diskretinį garso reguliatorių.

Nuotraukoje matome žingsninį varikliuką nuo seno fdd, su ašimi išeinančia į abi varikliuko puses. Tai duoda galimybę keletu būdų išvesti valdymo rankenėlę priekin ir prijungti potenciometrą per nesudėtingas movas, tiesiog vamzdelius. Praktiškai galima panaudoti bet kokį nedidelės galios unipoliarinį žingsninį varikliuką su 5 arba 6 išeinančiais laidais.

pl

Įprastinėse schemose su žingsniniais netgi varikliukui stovint per jo apvijas (apviją) dažniausiai teka srovė. Kaista valdymo mikroschema ir pats varikliukas šyla. Šios valdymo schemos ypatybė yra ta, kad kol neveikia valdymo pultelis, jokia komanda nepaduodama, į žingsninį varikliuką nepatenka maitinimo įtampa. Budinčiame režime valdymo plokštė ima labai nedidelę srovę. Tik paspaudus pultelio klavišą varikliukas yra užmaitinamas. Varikliuko greitį galima reguliuoti paderinimo potenciometru gan plačiose ribose. Šios plokštės PCB Eagle formatu.

s
Schema
s
Plokštė
m
Montažas
m
Potenciometro tvirtinimo variantas