STIPRINTUVAS AUSINĖMS IR RIAA KOREKTORIUS (2013)

⌂⌂⌂

Man į rankas papuolė simpatiškas korpusas, gal nuo DVD grotuvo. Be priekinės ir galinės sienelių. Plonytis, tik 38 mm aukščio. Standartinio, 43 cm ilgio. Vietos ne taip ir mažai, kaip tik tilptų ausinių stiprintuvas, vinilo korektorius ir jų maitinimo blokai. Taigi, šį kartą konstrukcija prasidėjo nuo korpusiuko.

Ausinių stiprintuvas

Praktiškai labai paprastą ausinių stiprintuvą įmanoma pagaminti panaudojus viso labo vieną mosfetinį tranzistorių kartotuvo režime. Internete tokių nemažai. Bet jis turės trūkumą - nestiprins signalo. Jei ausinės mažesnio jautrumo, klausytojo ausys pavargę ar panašiai, standartinio CD grotuvo 0,5-1V signalo lygio gali nepakakti.

Todėl pageidautina, kad stiprintuvėlis turėtų nedidelį stiprinimą, apie 5-7. Čia su primityviu kartotuvu neapsieisime, teks naudoti kiek sudetingesnę schemą. Juolab, kad ausinių būna pačių įvairiausių, didelės ir mažos varžos, jautrių ir ne. Todėl reikia stengtis, kad stiprintuvas gerai dirbtų su dauguma iš jų (kiek tai įmanoma). 1996 metais priimtas IEC 61938 standartas rekomenduoja stiprintuvo išėjimo varžą 120 Omų eilės. Dauguma šiuolaikinių ausinių projektuotojų į tai kreipia dėmesį. Tačiau gali pasitaikyti ir tokių, kurioms 120 Omų varža bus didoka, todėl šiame stiprintuve yra du išėjimai ausinėms - 120 Omų ir 20 Omų išėjimo varžai.

Šiai schemai būtina parinkti kuo vienodesnius lauko tranzistorius. Visus ketverius, kitaip bus problemų su vienodu stiprinimu kanaluose ir įtampomis.

schema

Schema nėra labai sudėtinga. Tai vieno laipsnio mosfetinis stiprintuvas (Q2), apkrautas srovės šaltiniu (Q1). Kadangi apkrova yra santakos grandinėje, stiprintuvėlis stiprina apie 5-7 kartus. Srovės dydis per tranzistorius reguliuojamas rezistoriumi R16, pasirenkant 160-200mA ribose, pagal signalo ribojimą su turima apkrova. Stiprinimas, darbo taškas ir grįžtamojo ryšio dydis priklauso nuo rezistorių R7, R14, R9 ir R17 dydžių. R17 nustatome taip, kad ant tranzistoriaus Q2 santakos būtų pusė maitinimo įtampos. Šitokia konstrukcija leidžia turėti trumpą signalo kelią ir itin aukštą atkūrimo kokybę.

Paties stiprintuvo išėjimo varža apie 20 Omų. Todėl apatiniame ausinių lizde turime 20 Omų varžos išėjimą, o viršutiniame, pridėję R4 turime 120 Omų išėjimo varžą, kaip to reikalauja standartas.

Korekcinis stiprintuvas vinilui

Sukonstravus ne vieną korekcinį stiprintuvą MM (Moving Magnet) tipo galvutėms, kilo noras padaryti universalų aparatą, kuris tiktų ir MC (Moving Coil) tipo galvoms. Tokio tipo galvučių signalas yra apie 10 kartų silpnesnis nei plačiau paplitusių MM galvų, todėl turime sunkumų su vidiniais stiprintuvo triukšmais, išorės trikdžiais ir panašiais dalykais. Jį daryti iš diskretinių elementų būtų sunkoka, lengviau yra panaudoti operacinius stiprintuvus, juolab kad šiais laikais turime tikrai gerų parametrų operacinukų (tiesa, gan brangių).

RIAA korektoriuose su operaciniais stiprintuvais korekcinė kreivė paprastai formuojama neigiamu grįžtamuoju ryšiu. Tačiau vien neigiamu grįžtamu ryšiu suformuoti idelią korekciją dėl tam tikrų operacinių stiprintuvų savybių praktiškai neįmanoma. Žymiai geresnio rezultato galima pasiekti naudojant kombinuotą korekciją, t.y. iš dalies NGR, iš dalies pasyvią korekcinę grandinėlę.

Šioje schemoje korekcinės laiko pastoviosios 318mks ir 3180mks formuojamos neigiamu grįžtamu ryšiu (R3, R4, R5, R6, C2, C3) o laiko pastovioji 75mks formuojama pasyvia grandinėle R8 C5. Grandinėlė C4 R7 yra žemųjų dažnių filtas grotuvo bildesiams slopinti.

Korektoriuje panaudoti du dvigubi operaciniai stiprintuvai. Pirmasis NJM2068 yra mažatriukšmis (triukšmo lygis 4nV kai tuo tarpu daugumos yra apie 10nV). Šio operacinuko pilnai pakanka jei MC galva yra didesnio jautrumo (1mV), bet jei galvutės jautrumas apie 0,4mV gali tekti pirmąjį operacinį ištraukti iš lizdo ir pakeisti dar labiau mažatriukšmiu. Tačiau pastarojo kaina bus jau gan didelė, apie 150-180Lt. Antras operacinis OPA2604 turi sąlyginai mažą išėjimo varžą ir leidžia gan žemaomę apkrovą. Tuo pačiu atpuola buferio būtinybė. Korektoriaus stiprinimas MM/MC galvoms kinta keičiant grįžtamojo ryšio dydį MC tipo galvai ir užtrumpinant rezistorių R10 perjungikliu.

Korektorius ir stiprintuvas maitinami iš atskirų maitinimo šaltinių, bendras tik transformatorius su atskiromis apvijomis. Stiprintuvo maitinimo šaltinis duoda 24V 0,8A ir turi standartinį elektroninį filtrą, korektoriaus šaltinis duoda +/- 17V 0,3A ir yra stabilizuotas.

Šitoks konstrukcijos sprendimas leidžia neapsikrauti krūva mažų dėželių ir gerai išnaudoti standartinį 43cm ilgio korpusą. Rezultate turime labai gerai skambantį A klasės ausinių stiprintuvą ir universalų korektorių plokštelėms groti.

cnt

schema

RIAA korektoriaus schema

mak

Stiprintuvo montažas iš vidaus.

makq

Stiprintuvo ir RIAA plokštės.

mt

Maitinimas.

brd

Stiprintuvas su korektoriumi korpuse