Montažinių plokščių gamyba

PIRMAS METODAS, LAZERINIO PRINTERIO DAŽŲ PERKĖLIMAS

Jei plokštė bus neypatingo smulkumo takeliais, iki 0,5 mm, spausdiname tiesiog ant kreidinio popieriaus lapo, paimto iš žurnalo. Surandame lapą kuo mažiau išterliotą dažais, geriau vien su tekstu ir ant jo spausdiname. Po to karštu lygintuvu prilyginame prie plokštės per paprastą A4 lapą, kad dažai neliptų prie lygintuvo. Tada imame plokštę su prilipusiu popieriumi ir pakišame po karšto vandens srovele, paliekame kriauklėje maždaug 10 minučių. Popierius išmirksta ir lengvai pirštais trinant nusiima, lieka tik vietos su takeliais. Tada toliau ėsdiname paprasčiausiu būdu geležies chlorido tirpale. Gauname visai neblogas plokštes, štai pavyzdžiui šita padaryta šiuo metodu.

Jei plokštė su ypatingai plonais takeliais ir siaurais tarpeliais, naudojame metodą su aliuminijaus folija.

1. Imame A4 formato lapą ir iš viršaus užlenkiam maždaug 1 cm kraštelį. 2. Už to kraštelio užkišame aliuminio folijos lapuką, kiek mažesnį nei A4.   Aliuminio folijos ruloniuką  perkam iš Maximos, skirtą vištoms kepti :)  Tas užkišimas reikalingas tam, kad folija gerai praeitų per printerį, popierius tarnauja kaip "vedlys". 3. Spausdiname lazeriniu printeriu MIRROR  atvaizdą (jei projektuojame iš apačios, iš laidininkų pusės), ne ekonominiu režimu, kad būtų storesnis tonerio sluoksnis. 4. Tiksliai pridedam prie tekstolito folgą, toneriu į varį. Gerai, jei folga kiek didesnė nei stiklo tekstolitas, tada kraštelius aplenkiam kaip voką, kad nepasislinktų. 5. Dedame ant stalo  kokį nereikalingą žurnalą, o ant viršaus tekstolitą su folga (folgos nesujudinti), įdėtus tarp 2 laikraščio lapų. 6. Nelabai karštu lygintuvu per tuos 2 laikraščio sluoksnius smarkiai spaudžiant pakaitiname, kol laikraštis pradės vos-vos ruduoti. 7. Atsargiai išimame, FOLGOS NEATPLĖŠTI, apkarpome folgos kraštelius. 8. Su visa folga merkiame į geležies chlorido tirpalą. 9. Aliuminis yra labai aktyvus metalas, tai staigiai pradeda tirpti, net burbuliuoja. Nutirpiname visą aliuminį, lieka puikus printerio piešinukas ant vario. 10. Išimame, atsargiai per lupą apžiūrime, ar nėra kur nutrupėjimų, jei reikia specialiu flomasteriu pataisome. Dažniausiai nereikia. Tada ėsdiname toliau, iki galo. 11. Šiuo metodu išeina puikios plokštės, net su takeliais tarp mikroschemų kojelių. Praktiškai nesiskiria nuo gamyklinių. Tik, jei yra dideli plotai, patartina uždažyti kokiu nors bituminiu laku prieš ėsdinant.

ANTRAS METODAS, NAUDOJANT FOTOREZISTĄ

1. Imame skaidrią plėvelę, skirtą lazeriniams printeriams. Spausdiname lazeriniu printeriu MIRROR, t.y. veidrodinį  atvaizdą, ne ekonominiu režimu, kad būtų storesnis tonerio sluoksnis. 2. Perkame stiklo tekstolito padengto fotorezistu. Yra Evitoje ir Lemonoje. Galime pirkti ir paprastą stiklo tekstolitą bei balionėlį purškiamo fotorezisto, tik čia jau sudėtingėja procesas, ne visada pavyks vienodo storio sluoksniu nupurkšti, išlyginimui reiktų centrifūgos. Todėl geriau pirkti jau paruoštą stiklo tekstolitą. 3. NUPLĖŠIAME  nuo stiklo tekstolito apsauginį sluoksnį. Dažnas pradedantysis šito nepadaro ir nustemba, kad nieko gero neišeina. Nenuplėšinėti dieną, saulės šviesoje, geriau kambaryje, prie nestiprios elektros lemputės, prieblandoje.  4. Pridedame plėvelę su piešiniu DAŽAIS ŽEMYN prie varinės plokštės pusės ir kraštelius priklijuojame lipnia juostele, kad nepasislinktų. Iš viršaus prispaudžiame organinio stiklo lapu, kad geriau prigultų piešinys. Organinis stiklas puikiai praleidžia UV spindulius. Galima prispausti ir paprastu stiklu, bet, kadangi paprastas stiklas sulaiko apie 90% UV spinduliavimo, teks švitinti gerokai ilgiau. 5. Imame ultravioletinių spindulių lempą ir švitiname. Va čia teks paeksperimentuoti, geriau pradžioje šiuos eksperimentus daryti su tekstolito atraižomis. Švitinimo laikas priklauso nuo mūsų turimos ultravioletinių spindulių lempos, o jų yra visokiausių, galingų ir ne, skiriasi ir spektrai. Aš naudoju medicininę kvarco lempą, tai jai įšilus kokias 5 minutes, UV sriautas stabilizuojasi ir galima pradėti švitinti. Su medicinine švitinant iš 1m atstumo reikia švitinti 1-1,5 min.  6. Apšvitinus, jei ekspozicija ne per trumpa, vartant šviesoje prie elektros lemputės matosi takeliai, kiek kitokios gelsvos spalvos. 7. Ryškinimas. Ryškimame NaOH tirpale, parsiduoda ten pat. Galima jo ir nepirkti, bus žymiai pigiau panaudoti kriauklių ploviklį "Kurmis" kuris yra beveik grynas NaOH, o kainuoja 10 kartų pigiau. Atsargiai, tirpalas agresyvus, saugoti rankas ir akis! Ryškinant apšviestos vietos įgauna kitą atspalvį ir lengvai nusiplauna patrinant minkštu teptuku, palikdamos nuogą varį,  lieka tik neapšviestosios, t.y. blizgantis fotorezisto sluoksnis dengiantis takelius. Dar geriau ryškinti kalcinuotos (skalbimo) sodos tirpale, procesas kiek ilgesnis, bet ne toks agresyvus ir pavojingas, pirštų nenugriauš :) 8. Toliau ėsdiname geležies chlorido tirpale iki nusiėsdins neapšvitintas varis. Lieka gražūs takeliai. Nuo jų fotorezistą nuplauname acetonu ar panašiu tirpikliu.

p