MINI WHIP ANTENA, ŠIUOLAIKINIS MINIATIŪRINIS STEBUKLAS

⌂⌂⌂

Mini Whip antena
mw

Sunku patikėti, kad tokia antena gali efektyviai veikti plačiame dažnių diapazone, bet tai faktas. Anteną išpopuliarino PA0RDT. Plačiau apie šios antenos teoriją galime pasiskaityti http://wwwhome.cs.utwente.nl/~ptdeboer/ham/tn/tn07.html Šiuo metu galime netgi pasižiūrėti, kaip su tokia antena veikia internetinis SDR imtuvas Olandijos universitete: http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/

Nenorintiems karstyti ilgų laidų, t.y. statyti Long Wire antenos, ši mini anteniukė ant stiebo yra puiki išeitis. Tereikia stengtis kad arti nebūtų didelių medžių, elektros tinklo laidų ir aplinkui anteniukę būtų kuo daugiau laisvos erdvės. Šioje foto matome, kaip pastatyta Mini Whip anteniukė minėtame Twente universitete - medžiai kiek artokai, bet kaip matome veikia ji visai neblogai.

Pati antenos schema artima PA0RDT pasiūlytai. Skiriasi tuo, kad panaudoti šiuolaikiniai mažatriukšmiai SMD tranzistoriai ir tiksliau parinkti išėjimo grandinės parametrai pagal 50Ω jungiamojo kabelio varžą. Vietoje paprastai naudojamo J-Fet tranzistoriaus panaudotas mažatriukšmis dviejų užtūrų mosfetas BF998, viduje turintis apsauginius diodus. Išėjimo tranzistorius - SAD vidutinės galios tranzistorius 2SC5551.

Norėtųsi tokią anteniukę turėti ir miesto sąlygomis, kur kitokią iškelti apskritai gan problematiška. Mieste ir trikdžių daug, ir betoninių pastatų aplinkui pilna kurie slopina ir sugeria signalą. Bet neiškentęs pabandžiau tokią iškelt. Pakabinau mini whip anteniukę ant blokinio namo šono. Kaip nekeista, veikia visai gerai, maniau kad bus žymiai blogiau. Viskas sukišta į kiniškos meškerės vidų, pats įtaisas 1,80 ilgio, pačiame meškerės galiuke įdėta spausdinta plokštė ir vario juostelė 200mm ilgio ir 6mm pločio. Elektronikos plokštė 12mm pločio, SMD montažas, tai tokia nesunkiai telpa į meškerykočio galiuką. Taip pat zip failiukas tokios plokštės užsakymui. Gyvenantiems mieste visai nebloga išeitis. Ją galima naudoti ne tik su donglais bet ir rimtesniais imtuvais. Kaip užmaitinti Mini Whip anteniukę iš atskiro šaltinio norint pajungti prie kokio nors gamyklinio ar mėgėjiško imtuvo parodyta 6 pav. Čia matome nedidelį video kaip veikia tokia anteniukė LW diapazone o čia MW diapazono gabaliuko video sunkiomis priėmimo sąlygomis mieste.

Čia galime pažiūrėti, kaip veikia Mini Whip anteniukė su neblogu imtuvu PL-660. Gan stipri stotis, bet kai ištraukiu Mini Whip jungtį ir persijungia ant nuosavos antenos, tai kambaryje vieni triukšmai nuo įvairiausių impulsinių įtaisų. (Video)

Long Wire antenos naudojimas

Su aukščiau aprašytu konverteriu vietoje Mini Whip galime naudoti ir pilnavertę Long Wire anteną. Bandymai su šia antena parodė, jog tiesiog jungti prie 50Ω konverterio įėjimo jos negalima, dėl varžų neatitikimo ši antena bus smarkiai šuntuojama konverterio įėjimo varžos. Long Wire varža yra (priklausomai nuo ilgio ir pakabinimo aukščio) apie 400-600Ω varžos. Todėl reikalingas varžų suderinimas specialiu 9:1 plačiajuosčiu transformatoriumi, kuris veikia ilgos linijos principu. Transformatorius suvyniotas ant 2-3 cm diametro feritinio žiedo 0,4-0,5 mm storio laidu, trimis vijomis iš karto, 11 vijų. Ferito markė nėra kritiška. Čia matome tokio transformatoriaus foto panaudojant 3cm diametro feritinį žiedą. Taip suderinta Long wire antena yra kiek atsparesnė trikdžiams nei Mini Whip.

Korektiškesniam antenų palyginimui pastačiau prieš konverterį du BNC lizdus ir tumblerį. Į vieną lizdą įjungta Mini Whip anteniukė, į kitą Long Wire (33m ilgio) per Z transformatorių, taigi Long Wire varža 50 Omų kaip ir Mini Whip. Perjungiam ir galim iškart palyginti abi antenas. Labai įdomus pastebėjimas, pradedam nuo ilgų bangų. Varšuvos radijas, 225 kHz. Long Wire ima gerokai silpniau nei Mini Whip, -10 dB. Einam aukštyn, ties 5oo kHz Long Wire aplenkia Mini Whip +3dB. Einam dar aukštyn, vidurinės bangos. Labai keistas efektas, kai kurios stotys ties 1400 kHz geriau priimamos Mini Whip, kai kurios Long Wire, tiesa skirtumas nėra didelis, maždaug 4-6dB. Čia ko gero pasireiškia Long Wire krypinės savybės. Eteris švaresnis su Mini Whip. Mėgėjiški 160 ir 80 m. diapazonai. Signalas panašus, tik kaip nekeista su Long Wire girdimas 5o Hz fonas. (?) 20m mėgėjiškas diapazonas. Labai keistas atvejis - Mini Whip priima SSB signalą švariai ir stipriai. Perjungus į Long Wire signalas vos girdimas. Tuo tarpu šalia esančios 22m diapazono radio stotys priimamos vienodai gerai. 40m diapazonas - praktiškai abi antenos dirba vienodai. Aukštesni radio diapazonai (50-40-30-25 ir tt.) Viskas labai panašu, kai kuriuose diapazonuose eteris trikdžių atžvilgiu kiek švaresnis su Mini Whip, kai kuriuose su Long Wire.

cnt

konv1

1. Mini Whip antenos pajungimas

konv2

2. Detalių išdėstymas

konv2

3. Antenos plokštė

konv2

4. Antenos efektyvumas mieste, ant balkono

konv2

5. Mini Whip, sumontuota meškerykotyje ir stovinti balkone

konv2

6. Antenos maitinimo variantas