Daug metų naudojau rusišką impulsinį lituoklį. Patogus daikčiukas, kai reikia ką greitai sulituoti ar išlituoti kokią detaliukę, nereikia laukti kol lituoklis įkais. Tiesa, rusiškas gaminys sunkus bet ir atsparus visokiems perkaitimams kaip tankas. Todėl kai eilinį kartą nukrito nuo stalo, korpusas, ne kartą klijuotas, galutinai subyrėjo į gabaliukus. Teko nusipirkti naują, šį kartą čekišką.
Iš karto pasirodė naujo įrankio trūkumai. Nors ir padarytas dailiau, bet normaliai su juo dirbti kiek problematiška. Ant korpuso parašytas įspėjimas: ON: 12s OFF: 48s. Tai reiškia, kad jei laikome nuspaudę jungiklio klavišą 12s, suveiks termo apsauga transformatoriuje ir vėl sujungs tik ataušus, po 48s. Labai nepatogu.
Negana to čekai kažkodėl nusprendė litavimo vietai pašviesti vietoje paprastos 3,5V lemputės kaip buvo rusiškame, įdėti neoninę (!). Visiškai nieko nešviečia, tik indikuoja kad lituoklis perkaito ir išsijungė. Prilituoji vieną laiduką ir reikia laukti, kol atleis termo apsauga. Tiesiog juokinga.
Todėl nusprendžiau panaudoti tik neblogą korpusą o vidun sudėti impulsinį maitinimo blokelį, neturintį šių trūkumų.
Schema yra artima taupiųjų elektros lempučių schemai. Jai yra papildomai pridėta keletas elementų patikimumo padidinimui ir panaudoti didesnės galios elementai, raktiniai tranzistoriai ir maitinimo diodai. Pati schema yra autogeneratorius, be didesnių gudrybių. Ji be apkrovos nepasileidžia, reikia tą turėti omenyje. Apkrova yra lituoklio antgalis, pajungtas per smarkiai įtampą mažinantį ir stipriai srovę išėjime didinantį impulsinį transformatorių.
Transformatorius susuktas ant feritinio žalios spalvos (skverbtis apie 2000) žiedo. Matmenys 32x15x20mm. Gali būti panašių matmenų kitoks, tai nekritiška. Pirminė apvija vienas sluoksnis 0,5mm laido, 60 vijų. Apviją gerai izoliuojame kaptonine temperatūrai atsparia juosta. Antrinė apvija - 1 vija 3mm storio laido. Laidas paimtas nuo buvusio transformatoriaus antrinės. Yra dar viena apvija, skirta apšvietimo LED, ji turi 5 vijas 0,5mm laido. Šviesos diodas pajungtas nuosekliai per 150 Om varžą ir 1N4148 dioduką.
Schemoje yra dar vienas mažiukas teigiamo grižtamojo ryšio transformatoriukas. Jis suvyniotas ant feritinio žieduko apie 7-10mm diametro. Jame dvi apvijos po 3 vijas ir viena 2 vijos. Labai svarbu teisingai sufazuoti šias apvijas, kitaip schema neužgeneruos. Šio įtaiso pcb Eagle formatu.
Čia matome pirmą įjungimą. Antgalis kaista, lydmetalis išsilydęs, šviesos diodukas šviečia. (Foto.) Antgalis iki lydmetalio lydymosi įkaista per 2-3s, priklausomai nuo lydmetalio markės. Ant raktinių tranzistorių prisukti nedideli radiatoriukai patikimumui padidinti, nes korpuse buvo kaip tik jiems reikalingi plyšiai. Tačiau tranzistoriai nekaista ir be jų, bent per 30s vos sušyla.
Čia galime pažiūrėti generacijos oscilogramą, matuota ant LED apvijos galų (Foto.). Matome 30kHz impulsus, jie įvairių amplitudžių. Taip yra todėl, kad schema maitinama išlyginta pulsuojančia įtampa ir susižadinę paketai skirtingos amplitudės.