Impulsinis maitinimas

Visiems žinomą ir populiarų Ciuffoli stiprintuvą galime užmaitinti ir iš impulsinio maitblokio, tuo smarkiai sumažindami svorį, gabaritus, kainą ir išskiriamą šilumos kiekį. Realiai šis maitblokiukas atiduodamas iki 5A beveik nekaista, radiatoriukas kiek šiltas. Galima būtų nuimti iki 10A, bet tada jau reiktų didinti radiatorių. Prie didelių srovių kaista pagrinde ne raktiniai tranzistoriai bet lygintuvo Shottky diodai. Maitblokio išėjimo įtampa yra 24V. Šiam maitblokiui pagaminti dauguma detalių yra paimtos iš seno ATX kompiuterio maitblokio. Schema yra maksimaliai paprasta, neturi jokių impulsų pločio reguliavimų, stabilizacijos ir apsaugų. Užtat nesunkiai padaroma ir, jei nėra padaryta klaidų montuojant veikia iš karto.

s

Pati schema susideda iš 230V lygintuvo, valdančios mikroschemos IR2151, raktinių mosfetų, impulsinio transformatoriaus ir lygintuvo su filtru.

Svarbiausias ir daugiausiai atidumo reikalaujantis darbas yra kompinio impulsinio transformatoriuko pervyniojimas. Jį išardyti nesunku, tereikia pavirinti vandenyje kokias 5 minutes ir dar karštą (su pirštinėmis) nesunkiai išskirsime, išardysime. Toliau parodyta, kaip išdėstyti apvijas karkase:

tr

Transformatoriuką vyniojame taip. Pirmiausia tiesiai ant tuščio karkasiuko suvyniojame dalį pirminės apvijos. Vyniojame iš karto sudėtais kartu dviem laidais, žiūrime kad abu laidukai nesikryžiuotų vyniojant, eitų vienas šalia kito. Gerai kad vijų nedaug - suvyniojame 26 vijas 0,4mm laidu (dvigubu). Laidą vyniojant gerai įtempti. Tai bus apvija 1, suvyniota 2 sluoksniais, pirmyn ir atgal. Toliau izoliacinis sluoksnis (imame iš buvusio trafuko) ir ekrano (2) sluoksnis, jis taip pat yra buvusiame trafuke, tai tiesiog varinė folija tarp izoliacijos sluoksnių. Jokiu būdu neužtrumpinti ekrano galiukų vieno su kitu! 3 numeriu pažymėta viena antrinių apvijų. Taip pat vyniojame sudėtais kartu dviem laidais, viso labo 7 vijas 0,75mm laido. Izoliacijos sluoksnelis ir dar viena lygiai tokia pat antrinė (4). Po jos vėl izoliacija ir dar vienas ekranas (5). Vėl izoliacinis sluoksnis ir likusi pirminės dalis, vienas sluoksnis dvigubu 0,4mm laidu 14 vijų. Ir, galiausiai dar viršutinis izoliacijos sluoksnis. Labai svarbu nesumaišyti vyniojimo krypties, t.y. apvijų faziškumo! Schemoje apvijų pradžios pažymėtos tašku. 3 apvijos galas, 4 pradžia ir abu ekranai susukami į virvutę (toks pavyzdukas jau buvo kompo trafuke) ir jungiami prie nulinio laido (GND). Visi apvijų vidurinio taško ir ekranų laidai išvedami karkasiuko viršun, ne kojelių pusėje.

Kitos detaliukės tokios. Filtras L1 susuktas ant feritinio maždaug 1cm žieduko dviem skirtingos spalvos laidukais, kad nesumaišytume laidų, iki tiek kiek tilps. Išėjimo filtras ant 25mm feritinio žiedo, 0,9mm laidu vienu sluoksniu iki užpildymo

Spausdinta plokštė Eagle 6.1 formatu.Plokštėje palikta vietos distancinio valdymo reliukei.

brd

Plokštę pagaminus, labai patartina jėgos grandinių takelius pastorinti, prilituojanr ant takelio nuogus varinius maždaug 0,5-0,7mm storio laidukus .

Maitblokio be apkrovos neįjungti, gali ką nors pramušti. Galima pradžiai prikabinti apie 50 Omų 5w varžą. Dar pastebėjimas - mikroschemos kojeles po prilitavimo gerai nuplauti acetonu nuo fliuso o po to padengti Capon ar panašiu laku, kitaip daug šansų kad prasimuš tarp kojelių. Aš vieną mikroschemutę taip sudeginau. Galima padengti ir bespalviu nagų laku :)

pict

Šitą maitblokį nesunkiai galime paversti dvipoliariu, pakeitus dvigubą Shottky diodą Ultra Fast atitinkamos galios diodų tilteliu ir kiek perdirbus filtrą.