SE stiprintuvas su nedideliu NGR

Kai žiūrinėjame internete lempinių SE stiprintuvų schemas, pastebime jog praktiškai visi jie yra be neigiamo grįžtamojo ryšio (NGR)

Kodėl taip yra? Pirmiausia dėl jų paprastumo. Dvi lempos, transformatorius, keletas varžikių, kondensatorių ir viskas. Toks scheminis sprendimas praktiškai neleidžia įvesti bent kiek žymaus NGR - neužteks stiprinimo. Todėl to NGR ir nėra. Bet nedidelis NGR tokio tipo stiprintuvuose yra netgi labai pageidautinas. Su nedideliu NGR išlošiame keletą dalykų. Pirma, sumažėja iškraipymų kiekis. Antra, tampa tolygesnė ir platesnė dažnių juosta. Tas ypač pastebima žemų dažnių srityje. Trečia, sumažėja stiprintuvo išėjimo varža ir pagerėja akustikos dempferiavimas. Ketvirta, keičiant lempas naujomis stiprintuvo parametrai mažiau keičiasi ir tt.

Įvesti nedidelį NGR į tokį stiprintuvą galima panaudojus pirmame laipsnyje didelio stiprinimo lempą ir (pageidautina) apkrovus ją srovės šaltiniu o ne eiliniu rezistoriumi. Kitaip sakant atsisakant visur pabrėžiamo fakto kad schema neturi neigiamo grįžtamojo ryšio. Iš tikro tai nėra didelis privalumas, bet nėra kitos išeities nestatant papildomų lempų.

se

Brėžinyje matome šio stiprintuvo supaprastintą schemą. Pirmame laipsnyje panaudota mano labai mėgiama lempa 6Ж43П. Toks laipsnis jau ne kartą išbandytas kaip draiveris Čiufoliui ir parodė labai gerus rezultatus. (Schema). Tokio laipsnio stiprinimas be bendro NGR yra apie 45.

Toks stiprinimas šiai schemai būtų per didelis, bet jis sumažėja įvedus NGR nuo išėjimo transformatoriaus antrinės apvijos per rezistorių R9 į pirmos lempos katodo grandinę. R9 reikia parinkti, tai priklauso nuo to kokią lempą panaudosime galiniame laipsnyje.