APIE TINKLO TRIKDŽIUS STIPRINTUVUOSE /2012/

⌂⌂⌂

Dažnai įvairiuose forumuose diskutuojama apie garso pokyčius nuo tinklo kabelio, apie tinklo įtampos filtrus, apie trikdžius stiprintuvuose. Apie tai, jog apsukus tinklo šakutę pasikeičia sistemos darbas. Vieni tai atkakliai ginčija, kiti šventai įsitikinę, jog taip ir yra. Čia trumpai paaiškinsiu, kokią įtaką gali turėti toks iš pažiūros keistas dalykas, kaip "tinklo šakutės fazavimas".

cir

Brėžinyje matome smarkiai supaprastintą tipinę  stiprintuvo maitinimo schemą. Matome elektros stoties generatorių, fazinį (F) ir nulinį (NUL) laidus, elektros šakutę, stiprintuvo maitinimo transformatorių. Taip pat parodytas parazitinis talpumas C1, kuris yra tarp maitinimo transformatoriaus pirminės (tinklo) apvijos ir tarp antrinės to transformatoriaus apvijos, kuri jau eina į patį stiprintuvą. Vienas transformatoriaus tinklo apvijos galas visada yra netoli kitos, antrinės apvijos pradžios, atskirtas tik plonu izoliacijos sluoksniu. Taigi, tarp to viršutinio tinklo apvijos galo ir antrinės pradžios ir turime tą parazitinį talpumą C1. Per jį ir praeina tiklo linijos trikdžiai į tolimesnius stiprintuvo schemos elementus. Taigi dabar žiūrime, kas bus, jei apsuksime tinklo šakutę.

Tokiu atveju susikryžiuoja tinklo fazinis ir nulinis laidai stiprintuvo viduje.

t2

Ką tai reiškia? Ogi tai, kad dabar parazitinis transformatoriaus talpumas pajungtas nebe prie fazinio laido su trikdžiais, bet prie nulinio, kur trikdžių lygis žemesnis, nes jis yra įžemintas elektros skydinėje. Triukšmų lygis tampa gerokai mažesnis.

Aprašytas atvejis galioja tik nekokybiškai suprojektuotai ir pagamintai aparatūrai. Kokybiškai pagamintas transformatorius atrodo taip:

t3

Matome, kad dabar parazitinis talpumas yra ne tarp apvijų, bet tarp pirminės apvijos ir vidinio transformatoriaus ekrano, kuris įžemintas, t.y. sujungtas su stiprintuvo nuliniu laidu. Trikdžiai nuteka "žemėn". Transformatoriaus vidinis ekranas gali būti paprasčiausia vieno sluoksnio apvija, kurios tik vienas galas sujungtas su stiprintuvo GND. Taip pat gali būti viena vija iš varinės folgos, kuri jokiu būdu neturi būti užtrumpintais galais. Tačiau šiais laikais retai kas taip gamina, stengiamasi kuo labiau viską nupiginti. Toroidinio transformatoriaus atveju ekrano įdėjimas apskritai komplikuotas. Todėl jei nėra vidinio ekrano transformatoriuje, turėtų stiprintuvo viduje stovėti trikdžių filtras, bet dažnai ir tokio nėra. Tą matome netgi brangiuose stiprintuvuose.

Tačiau tinklo filtrams yra būtinos rozetės su patikimu įžeminimu, kitaip per tinklo filtro viduje esančius kondensatorius turėsime ant aparatūros korpuso pusę tinklo įtampos! Tai nėra pavojinga gyvybei, nes galima srovė per juos yra maža, tačiau junginėjant tarpblokinius kabelius yra šansų pažeisti aparatūrą. Jei namuose paprastos rozetės, be įžeminimo ir prie aparatūros pajungtas kompiuteris, vis tiek turėsime tą pusę tinklo įtampos.