LEMPOS 300B ISTORIJA

⌂⌂⌂

Lempa 300B buvo sukurta 1935 metais, tuo metu, kai JAV prasidėjo garsinio kino bumas. Iki tol nebuvo stiprintuvo, galinčio normaliai įgarsinti kino salę. Western Electric kaip tik tuo metu pradėjo pramoniniu būdu gaminti stiprintuvus WE86B ir WE91A, kuriuose buvo panaudotos naujai sukonstruotos lempos 300B.

Įdomu, kad šie stiprintuvai nebuvo pardavinėjami, o buvo nuomojami kinoteatrams. Stiprintuvo WE86B galia buvo 8W (!), ir to pilnai pakako, naudojant tam metui progresyvią 98-100 dB jautrumo akustiką. Šiuose stiprintuvuose, siekiant didelio patikimumo nebuvo nė vieno elektrolitinio kondensatoriaus. Vietoje jų panaudoti popieriniai, užpildyti specialia alyva. Tai buvo pirmoji aukštos garso kokybės sistema, davusi postūmį natūralaus garso sistemų kūrimui. 300b Įdomi yra pačios lempos sukūrimo istorija. Pradžioje, po serijos bandymų buvo sukurta specialaus stiklo kolba, kuri gamybos metu būdavo specialiai atkaitinama, norint panaikinti vidinius įtempimus. Kad nebūtų įtrūkimų, metalinių laidininkų, einančių iš kolbos ir stiklo plėtimosi koeficientai turėjo būti absoliučiai vienodi. Todėl laidininkai buvo trisluoksniai - iš geležies - nikelio lydinio variniuose ir žalvariniuose vamzdeliuose. Visa tai buvo gaminama su preciziniu tikslumu. To išdavoje buvo pagaminta pirmoji pasaulyje tokio galingumo lempa be žinomų defektų: anodo deformacijos, lokalaus perkaitimo taškų, tinklelio išlinkimo ir tt. Pirmą kartą buvo sukonstruota rėminė tinklelio tvirtinimo konstrukcija. Pirmą kartą buvo panaudotos naujos medžiagos - karbonizuotas nikelis, molibdenas, bario karbonatas. Katodas - kaitinimo siūlas buvo pakabinti ant specialių spyruoklinių amortizatorių. Šis vakuuminės technikos stebuklas buvo gaminamas iki 1988 metų, t.y. iki to meto, kai jau buvo plačiai naudojami procesoriai. Nežiūrint į tebeegzistuojančią paklausą, WE buvo nutraukusi šių lempų gamybą. Tačiau, kaip sakoma, šventa vieta tuščia nebūna. Ji buvo pradėta gaminti Kinijoje (Golden Dragon), kurį laiką Jugoslavijoje (Sylvania) ir Rusijoje (Svetlana ir Reflektor). Originalios WE yra nepralenktos iki šiol.

Ši tiesioginio kaitinimo lempa pasižymi maža vidaus varža ir tiesiog pritrenkiančiu tiesiškumu, t.y. sustiprintas signalas tiksliai atitinka atėjusį, jei jis neviršija tinklelio priešįtampio (realiai iki 90 dB !). Jos muzikalumas nebuvo niekada pralenktas. Taip pat ji yra labai ilgaamžiška ir atspari. Yra tekę matyti ją naudojant net stabilizacijos schemose (koks švaistymasis)! Yra daug puikių lempų, tame tarpe 2A3, 211, 811 ir kitos, bet nė viena nėra tokia populiari pasaulio audiofilų tarpe kaip WE300B.